Haber Merkezi

Ege Denizi’nde 7 ay sonra ikinci dram

Ege Denizi’nde 7 ay sonra ikinci dram
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Ege Denizi ve Akdeniz’i kullanarak yasa dışı yollardan Yunan adalarına ulaşmaya çalışan göçmenlerin artan “umuda yolculuk” girişimleri, insanlık dramlarının yeniden yaşanmasına neden oldu. Türkiye ile Avrupa Birliği arasında imzalanan Geri Kabul Anlaşması’nın ardından sona eren ölümler, 215 gün sonra Bodrum’da yaşanan dramla yeniden başladı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında düzensiz göçün önlenmesi, insan kaçakçılığıyla mücadele ve ölümlerin sona ermesi amacıyla 18 Mart’ta Brüksel’de imzalanan anlaşmanın 20 Mart’ta hayata geçmesiyle birlikte yasa dışı göç yüzde 90’ın üzerinde azaldı. İç karışıklık, ekonomik ve siyasi belirsizlikler gibi nedenlerle ülkelerini terk ederek daha iyi bir yaşam ümidiyle Avrupa’ya geçmeye çalışan göçmenlerin umuda yolculukları Geri Kabul Anlaşması sonrasında sürekli geriye giderken, Eylül ayında ise göçte artış oldu ve sayı 6 ayın zirvesine çıkarak 3 bin 300’e yaklaştı. Eylül ayında yakalanan göçmen sayısı, bir önceki aya göre de yüzde 100 artış gösterdi.

Ege Denizi

3 YILDA 522 GÖÇMEN YAŞAMINI YİTİRDİ

Temmuz ayının sonlarından itibaren yükselmeye başlayan yasa dışı göç, beraberinde ölümleri de getirdi. Dünyanın en büyük insanlık dramlarından birinin yaşandığı ve son 3 yılda 522 göçmenin boğularak ya da hipotermi nedeniyle hayatını kaybettiği Ege Denizi’nin Türk karasuları, Geri Kabul Anlaşması sonrasında ölümsüz geçen 155 günün ardından Çeşme açıklarında Suriyeli bir kadına mezar oldu. Sakız Adası’na geçmeye çalışan göçmenleri taşıyan teknenin 21 Ağustos’ta alabora olmasının ardından ikinci dram da geçtiğimiz gün Bodrum açıklarında yaşandı.

GERİ KABUL ANLAŞMASI SONRASI SAYI GİDEREK ARTIYOR

Yabancı uyrukluların bulunduğu lastik botun batması sonucu 6 kişinin hayatını kaybettiği olayla birlikte, Geri Kabul Anlaşması ardından geçen 7 aylık dönemde ölen göçmen sayısı 7’ye yükseldi. Ege Denizi’nin Türk karasularında 2014’te 69, 2015’te 279, 2016’da ise 174 göçmen olmak üzere 522 göçmen boğularak ya da hipotermi nedeniyle hayatını kaybetti. Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, Ege Denizi ve Akdeniz’de Ocak ayında 5 bin 506, Şubat’ta 8 bin 747, Mart’ta 8 bin 530, Nisan’da bin 717, Mayıs’ta bin 109, Haziran’da 538, Temmuz’da 881, Ağustos’ta bin 603, Eylül ayının 29 gününde ise 3 bin 279 göçmen olmak üzere 31 bin 910 göçmen yakalamıştı.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su