Cenay Toprakkaya

Dünyanın en büyük batık uçağı artık Kuşadası’nda!

Dünyanın en büyük batık uçağı artık Kuşadası’nda!
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Boyutlarıyla deniz altına batırılan en büyük uçak olan AIRBUS A 300, Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından Kuşadası’nda denize batırıldı. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, davetliler ve pek çok vatandaşın denizden teknelerle takip ettiği uçak batırma işlemi, tam bir şenlik havsında geçti.

Yerli ve yabancı basın mensupları ile çok sayıda dalış kulübü ve dalış okul mensubunun da izlediği dev uçağın batırılması esnasında Aydın Büyükşehir Belediyesi Bandosu, ayrı bir teknede müzik ziyafeti verdi. Dünya Serbest Dalış Şampiyonu Derya Can da dev uçağın batırılışını izlemeye gelenler arasındaydı.

batık uçak

HEDEF, DALIŞ TURİZMİNDE ÖNEMLİ BİR MERKEZ OLMAK

Güzelçamlı sahilinde tüm parçalarının birleştirilmesinin ardından balonlar üzerinde yüzdürülerek Kuşadası açığına getirilen AIRBUS A 300, uzman dalgıçların hava dolu balonları uçaktan ayırmasının ardından Kuşadası sularına gömüldü. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, amaçlarının Kuşadası’nı dalış turizmi konusunda dünyanın en önemli merkezlerinden birisi haline getirmek olduğunu kaydederek; “Bunun için büyüklüğü ile bir ilki gerçekleştirerek, AIRBUS A 300’ü dalış turizmi için Kuşadası’nda batırdık. Ülke ve Kuşadası turizmine katkı sağlamak en önemli hedefimizdi. Kuşadalı hemşerilerime destekleri için çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

DÜNYADA İLK

54 metre uzunluğunda ve 44 metre kanat genişliği olan AIRBUS A 300 uçağının çok özel yöntemlerle İstanbul’da parçalatılarak, “batırılmak” üzere 5 TIR ile Kuşadası Güzelçamlı sahiline getirilmesi, bölgede turizmciler ve Avrupalı dalış turizmi düzenleyenler arasında heyecan yaratmıştı. Aydın Büyükşehir Belediyesi, boyutları itibarı ile resif amaçlı batırılan en büyük uçağa sahip olma ayrıcalığını da Kuşadası’na getirmiş oldu.

dunyanin-en-buyuk-batik-ucagi-artik-kusadasinda-2

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su