Haber Merkezi

Devlet Su İşleri, Hasankeyf’i yeniden yapılandırıyor

Devlet Su İşleri, Hasankeyf’i yeniden yapılandırıyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu, yaptığı yazılı açıklamada Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamında Hasankeyf’te devam eden yeniden yerleşim çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Murat Acu; “Yapılan proje tarihi, çevresel ve kültürel değerlerin korunması ve gelecek nesillere aktarılması bakımından çok büyük önem arz etmektedir. Proje tamamlandığında bölgedeki turizmin gelişmesine de çok ciddi katkılar sağlayacaktır” diyerek, Ilısu Barajı ve HES Projesi’nin Türkiye’nin 100 yıllık vizyonu içerisinde yer alan dünyanın en büyük su yapılarından birisi olduğunu belirtti.

HASANKEYF’TE YENİDEN YERLEŞİM 3 ETAP HALİNDE YAPILIYOR

Aaynı zamanda GAP’ın iki ayağından birini oluşturan proje kapsamında Batman’ın Hasankeyf ilçesinde yeniden yerleşim çalışmalarının sürdürüldüğünü aktaran Acu; Hasankeyf Yeniden Yerleşim Projesi’nin birinci etap işleri kapsamında Hasankeyf Kaymakamlığı, Belediye Hizmet Binası, İlçe Emniyet Amirliği, PTT Hizmet Binası, cami, 58 örnek konut, 24 derslikli ilköğretim okulu, içerisinde 11 işyerinin bulunduğu ticaret merkezi, 500 kişilik arıtma tesisinin tamamlandığını belirtti.

ÜÇÜNCÜ ETAP İŞLERİ DEVAM EDİYOR

İkinci etapta da 24 derslikli yatılı ilköğretim bölge okulu ve 200 kişilik pansiyon, Turizm Otelcilik Meslek Yüksekokulu ve Uygulama Oteli, kültür parkı-müze, 24 derslik lise, 25 yataklı hastane, ilçe jandarma binası, kapalı spor salonu, ilçe kütüphanesi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kültürel Yarımada Bağlantı Köprüsü ve 60 konut inşaatının da bitirildiğini belirten DSİ Genel Müdürü Murat Acu, “Hasankeyf ilçesi 3. etap işleri kapsamında Kültür Aksı Ticaret Merkezi, 320 adet tek katlı müstakil konut, Hasankeyf Mezarlığı ve Kaymakamlık Konutu’nun yapım işleri de devam etmektedir. Ayrıca ilave 390 konutun vaziyet planı ve yaklaşık maliyet dosyası hazırlanarak, TOKİ Başkanlığı’na teslim edilmiştir” ifadelerini kullandı.

2 BİN 113 AİLE, KONUT MÜRACAATINDA BULUNDU

Hasankeyf’te hak sahipliği çalışmaları kapsamında da 21 Temmuz 2016’da iskan duyurusu yapıldığını ifade eden Acu; 2 bin 113 ailenin konut, 200 ailenin ise işyeri müracaatlarıyla ilgili incelemenin hak sahipliği komisyonunca yapılacağını aktardı. Hak sahibi listesine göre ilave yapılacak konut ve işyeri sayısının da DSİ tarafından TOKİ’ye bildirilerek inşaat ihalesinin yapılacağına işaret eden Murat Acu; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Batman’ın Çayüstü, Suçeken, Kesmeköprü, Kaşüstü, Işıkveren, İncirli ve Irmak köylerinde fiziksel iskan çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su