Haber Merkezi

Çeşme’de Aziz Haralambos anısına ayin yapıldı

Çeşme’de Aziz Haralambos anısına ayin yapıldı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Çeşme ilçesinde bulunan Aya Haralambos Kilisesi’nde Aziz Haralambos anısına ayin yapıldı. Geçtiğimiz sene 94 yıl aradan sonra Ortodoks Patriği Bartholomeos’un yönettiği ayinin ikincisi, bu kez Eritre Episkoposu Kyrillos yönetiminde yapıldı. Ayin için Yunanistan Sakız Adası’ndan bir grup Çeşme’ye geldi. Midilli Adası’ndan gelecek grup ise turun iptal olması nedeniyle Çeşme’deki ayine katılamadı.

Eritre Episkoposu Kyrillos’un yönettiği ayini; Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet Kara, Çeşme Belediye Başkan Yardımcısı Şakir Karadede, İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin Yılmazer ve Yunanistan İzmir Başkonsolosu Argyro Papouilia da bir süre izledi. Ayinden önce gazetecilere bir açıklama yapan Eritre Episkoposu Kyrillos, anısına ayin yaptıkları Aya Haralambos’un 1700’lü yıllarda putperest Romalılarca öldürüldüğünü belirterek şunları söyledi:

Aziz Haralambos

GERÇEK İKON, SAKIZ ADASI’NDAKİ KİLİSEDE BULUNUYOR

“10 Şubat’ta yaptığımız bu ayin, onun ölümünün yıldönümü nedeniyle gerçekleştiriliyor. Aziz Haralambos’un Metropolitliği de Çeşme’deydi. Ayrıca kendisinin kemikleri de Çeşme’deydi. Bu kilisede resmini gördüğünüz ikonunun gerçeği ve kemikleri vardı. Çeşme’den giden Yunanlar, bunları alarak Sakız Adası’na götürdüler. Şu anda Aya Haralambos’un gerçek ikonu ve kemikleri, Sakız Adası’ndaki Aya Haralambos Kilisesi’nde bulunuyor.”

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su