Cenay Toprakkaya

Bodrum’un kadın devecileri

Bodrum’un kadın devecileri
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Muğla’nın Bodrum ilçesinde deve besleyen ve sezonun tüm güreşlerini yerinde takip eden sıradışı kadınlar takdir topluyor. Bodrum’un Mumcular ve Kumköy başta olmak üzere birçok mahallesinde çok eskiden beri sürdürülen deve besleme geleneğini kadınlar da yaşatıyor.

Anaokulu öğretmenliği mezunu emlakçı, 29 yaşındaki Seçil Sayar Ünlü, işinden arta kalan zamanda her gün eşiyle Kumköy Mahallesi’ndeki kayınpederine ait ahırdaki devesine koşuyor. Özel deveci çizmeleri giyinen ve yörük atkısı sarınan Ünlü, devesini elleriyle besleyip yakından ilgilenerek bakımını yapıyor.

Bodrum'un kadın devecileri

HOBİ OLARAK DEVE BESLİYOR

Seçil Sayar Ünlü, konu ile ilgili yaptığı açıklamada devecilik işine küçük yaşlarda amcası sayesinde merak sardığını ve kendisini bildi bileli civardaki deve güreşlerinin tamamını takip ettiğini söyledi. Evlendikten sonra eşiyle bir deve almaya karar verdiklerini belirten Ünlü; “Kayınpederimin de desteğiyle bir deve aldık. O da bizi teşvik etti. Gayrimenkul alım satım işi yapıyorum, ancak hobi olarak arta kalan zamanlarda deveyle ilgilenip, güreşlere gidiyoruz” dedi.

Bodrum'un kadın devecileri

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor