Haber Merkezi

Barcelona’da yeni otel açmak yasaklandı

Barcelona’da yeni otel açmak yasaklandı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

İspanya’da başkent Madrid’in ardından en çok turist alan ikinci kent olan Barcelona’da şehir merkezinde yeni otel açılmasına yasak getirildi.

Barcelona Belediye Meclisi, “Turistik Konaklama İçin Özel Şehirleşme Planı” adı altında kabul ettiği karar kapsamında, son yıllarda hızla ve kontrolsüzce büyüdüğü belirtilen turistik yapılanmanın önüne geçebilmek için bazı önlemler aldı. Barcelona’yı dört ayrı bölgeye ayıran plan gereğince, birinci bölge olarak gösterilen kent merkezinde yeni bir otel veya turistik konaklama yeri açılması yasaklanırken, burada mevcut olan otellerin de kapasitelerini daha büyütemeyecekleri açıklandı. Plana göre, kent merkezine yakın olan ikinci bölgede sadece bir otelin kapatılması halinde yerine yeni bir otelin açılması hakkı tanındı. Planda, kentin dışı sayılabilecek üçüncü ve dördüncü bölgelerde ise, otel ve turistik konaklama yerlerinin açılabilmesi için daha esnek koşullara yer verildi.

Barcelona

KONTROLSÜZ TURİZM YAPILANMASININ ÖNÜNE GEÇİLİYOR

Barcelona Belediye Başkanı olan Ada Colau, kentteki kontrolsüz turizm yapılanmasının önüne geçmek için göreve gelmesinden bu yana büyük bir mücadele verirken, ilk icraatlarından biri yeni otel inşa etme ruhsatlarını iptal ettirmek olmuştu. Colau’nun bu icraatından dolayı iki büyük otel projesi durdurulmuştu. Belediye verilerine göre kentte 924’ü otel, 9 bin 706’sı ev olmak üzere toplamda 10 bin 630 turistik konaklama yeri bulunduğu belirtiliyor.

REKABETİN GERİSİNDE KALINACAĞINDAN ENDİŞE EDİLİYOR

Barcelona’da şehir merkezindeki birçok ev daha fazla gelir sağlamak amacıyla turistlere kiralanırken, yerel halkın bundan ciddi zarar gördüğü savunuluyor. Barcelonalıların şehir merkezini terk etmek zorunda kaldığı, turistlerden dolayı gürültü ve çevre kirliliğinin arttığı öne sürülüyor. Bu arada Turistik Konaklama İçin Özel Şehirleşme Planı’na karşı çıkanlar ise, yeni uygulama ile Barcelona’nın Avrupa’nın diğer önemli kentleriyle “turizmde rekabetin gerisinde kalacağını ve yatırımcının kaçacağını” ileri sürüyor.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su