Haber Merkezi

Bakan Numan Kurtulmuş, Çin’de

Bakan Numan Kurtulmuş, Çin’de
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Resmi ziyaret programı kapsamında Çin’de bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, ülkenin güneybatısındaki Sıçuan eyaletinin Çıngdu kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ) 22. Genel Kurulu Toplantısı’nın açılışına iştirak etti.

Faaliyetine 1975 yılında başlayan BMDTÖ’nün kurucu üyeleri arasında yer alan Türkiye, söz konusu genel kurul toplantısına üst düzey temsil ile katılıyor. BMDTÖ’de Türkiye’nin yürütme üyeliğine adaylığının da oylandığı ve üyeliği “kıl payı” kaçırdığı toplantıda AA’ya açıklamalarda bulunan Bakan Numan Kurtulmuş, 2018’in Türkiye ve Çin ilişkileri bakımından çok güzel ve çok değerli bir yıl olacağını söyledi. Kurtulmuş, açıklamalarına şöyle devam etti:

UZAK DOĞU VE ASYA, TÜRKİYE İÇİN YENİ BİR PAZAR

“Ama bu, bizim önümüzdeki sene çok daha iyi hazırlanmamıza vesile olacak inşallah. Ayrıca bu toplantının Çin’de yapılıyor olması bizim için çok önemli. Yeni dönemde Uzak Doğu ve Asya’ya açılmak, buradaki turizm potansiyelini Türkiye açısından değerlendirmek üzere çok yeni stratejiler geliştiriyoruz. Çin, Japonya, Güney Kore ve Hindistan başta olmak üzere Uzakdoğu ve Asya, Türkiye için yeni bir pazar.

KÜLTÜR VE TURİZM, TÜRKİYE VE ÇİN ARASINDA İŞBİRLİĞİNİ ARTIRIYOR

Çin’in 2013 yılında öne çıkardığı tarihi İpek Yolu’nun deniz ve demir yollarıyla yeniden canlandırılmasını öngören ‘Kuşak ve Yol Projesi’ çerçevesinde Türkiye ve Çin, son derece stratejik işbirliklerine imza attı. İki ülkenin enerji, ekonomi ve ulaşım başta olmak üzere diğer alanlarda işbirliği artıyor. Kültür ve turizm, ‘yumuşak güç’ olarak Türkiye ve Çin’i yaklaştıran ve işbirliğini artıran önemli alanlar. Dolayısıyla biz, Çin ile turizm alanında yapılacak olan işbirliğine fevkalade önem veriyoruz.”

2018, ÇİN’DE “TÜRKİYE TURİZM YILI”

Çin’de Türkiye’nin tanıtımı kapsamında bir yıl içinde Pekin, Şanghay ve Çıngdu gibi kentlerde 50’ye yakın faaliyetin organize edileceğini aktaran Numan Kurtulmuş; “2018 yılı Çin’de ‘Türkiye Turizm Yılı’. Dolayısıyla burada Çinlilere Türkiye’yi tanıtacak her türlü imkan için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki günlerde hem Dışişleri Bakanlığımızdan hem de bizim bakanlığımızdan ilgililer buraya gelecek, bu programın detayını çalışacaklar. 2018 yılı, Türkiye ve Çin ilişkileri açısından çok güzel ve çok değerli bir yıl olacak” şeklinde konuştu.

ÇİN’E YAPILMIŞ BİR ÇIKARMA

Kurtulmuş, Çin temasları sırasında turizm sektörünün önemli temsilcileri ve Çin’de faaliyet gösteren Türk firmalarının temsilcileriyle yapılan toplantıların verimli geçtiğini ve bu toplantının belirli aralıklarla sürdürüleceğini belirterek; “Bu ziyaret tam manasıyla Çin’e yapılmış bir çıkarmadır. Bunun sonuçlarını almak için de bütün gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Çinlilerle yaptığımız bu görüşmelerde gördüm ki, Çin de Türkiye’ye fevkalade ciddi bir şekilde önem veriyor” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş

ÇİN’DE YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ AÇILACAK

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, yapılan temasların Türkiye’de turizmin gelişmesine ve Çin ile arasındaki kültürel faaliyetlerin güçlendirilmesine ciddi şekilde destek olmasını beklediğini dile getirerek, şunları kaydetti: “Yunus Emre Enstitüsü’nün açılması için görüşmelerde bulunduk. İnşallah kısa zaman içerisinde Çin’de Yunus Emre Enstitüsü’nün açılması mümkün olacak. Aynı şekilde onların da Konfüçyüs Enstitüsü’nün Türkiye’de açılmasıyla ilgili adımları gerçekleştireceğiz. Şu anda bazı üniversite merkezleriyle irtibatları var. Dolayısıyla hem konferans hem de Çinlilerle olan görüşmeler açısından faydalı bir çalışma oldu.”

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su