Kadir Toprakkaya

Bahattin Yücel Türk Turizmi’ne mercek tuttu

Bahattin Yücel Türk Turizmi’ne mercek tuttu
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

HABER: Kadir Toprakkaya / KADIKÖY LIFE

Turizm Eski Bakanı ve Turizm Yazarı Bahattin Yücel, Yeditepe Üniversitesi’nin konuğu oldu. Aynı zamanda Turizm Araştırmaları Derneği Başkanlığını da yürüten Yücel, üniversitenin Kayışdağı Yerleşkesi’ndeki Mavi Salon’da turizm bölümü öğrencilerinin de sorularını yanıtladı.

“TÜRKİYE’DE 50 YIL ÖNCE SADECE 258 OTEL VARDI…”

Moderatörlüğünü Yeditepe Üniversitesi’nin Öğretim Görevlisi ve AABI Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Vecdi Büyükyüksel’in gerçekleştirdiği panelde ilginç verileri ve rakamları paylaşan Bahattin Yücel’in ifade ettiği her kelime, öğrenciler tarafından ilgiyle takip edildi. “1960’lı yılların başında Türkiye’de sadece 258 otel ve 15.685 yatak kapasitesi vardı” diyen Turizm Eski Bakanı’nın çarpıcı sözleri öğrenciler tarafından hayretle karşılandı. Rakamlar, Türkiye turizmindeki değişime en güçlü veriler olarak kaynak gösterildi.

“İNTERNET TEKNOLOJİSİ TURİZM İÇİN BÜYÜK AVANTAJ…”

Yaklaşık iki saat süren panelde Türkiye’nin turizm haritası hakkında öğrencilere bilgi aktaran Bahattin Yücel, “İnternet teknolojisi hem Türkiye için, hem dünya için çok büyük bir avantajdır ve bunun çok iyi kullanılması gerekir. Gelecek yıl özellikle Rusya’dan Türkiye’ye büyük bir turist akını olacağını düşünüyorum. Rakam vermek gerekirse, 5 milyonu geçeceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“50 MİLYON TURİST, 50 MİLYAR DOLAR GELİR İNANDIRICI DEĞİL…”

Turizm Bölümü 4. sınıf öğrencisi Başak Doğru’nun, “2023 Türkiye Turizm Vizyonu” içinde yer alan ’50 milyon turist, 50 milyar dolar turizm geliri’ sloganını gerçekçi bulmadığını belirten Yücel; “İnanın olabilecek gibi olsa buna en çok ben sevinirim. Ama ne yazık ki uzak görüyorum” dedi.

İstanbul SKAL Kulübü Üyesi İbrahim Vecdi Büyükyüksel’in katkılarıyla gerçekleşen panele, SKAL Dünya Şeref Üyesi ve eski bir turizm duayeni Soner Özkök’de katıldı.

Turizm öğrencilerinin beğenisiyle karşılanan panel ilgi gördü.

Bir Cevap Yazın

sonomed

vakıf taşdelen su

noyadecor