Cenay Toprakkaya

Astım hastalarının gözdesi; Ballıca Mağarası

Astım hastalarının gözdesi; Ballıca Mağarası
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Tokat’ın Pazar ilçesinde bulunan Ballıca Mağarası, iyi geldiği düşüncesiyle astım ve KOAH hastalarından ilgi görüyor. Şehir merkezine 26 kilometre uzaklıkta, Pazar ilçesine bağlı Ballıca köyünde bin 85 rakımlı tepede yer alan mağara, Türkiye’nin en büyük ve görkemli mağaraları arasında yer alıyor.

Milyonlarca yılda oluşan sarkıt ve dikitlerle ziyaretçilerin ilgisini çeken ve halen keşfedilmemiş bölümleri bulunan Ballıca Mağarası; “Havuzlu”, “Büyük Damlataşlar”, “Çamurlu”, “Fosil”, “Yarasalı”, “Çöküntü”, “Sütunlar”, “Mantarlı” ve “Yeni” ismini taşıyan salonlarıyla ziyaretçilerini ağırlıyor. Ortalama 18 derece sıcaklığı ve yüzde 54 nem oranı ile özellikle astım ve KOAH hastalarının ilgisini çeken mağarayı, geçen yıl 110 bin yerli ve yabancı ziyaretçi gezdi.

KAFİLELER HALİNDE ZİYARET EDİLİYOR

Tokat İl Kültür ve Turizm Müdürü Adem Çakır, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Ballıca Mağarası’nın Tokat için önemli bir değer olduğunu söyledi. Mağarayı ziyaret edenlerin sayısında son yıllarda artış yaşandığını belirten Çakır; “Mağaranın astım ve KOAH hastalarına iyi geldiği söyleniyor. Hastalar kafileler halinde mağaraya gelip, bir veya iki hafta boyunca günde 4 ila 7 saat kalıyor” dedi.

Ballıca Mağarası

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su