Haber Merkezi

Antalya’da gizli cennet; Altınbeşik

Antalya’da gizli cennet; Altınbeşik
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Antalya’nın İbradı ilçesinde bulunan, sarı renkte beşik şeklindeki kemerleri dolayısıyla Altınbeşik ismi verilen ve yer altı gölü üzerinde botla gezilebilen mağarayı, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor.

Sodalı suyu dolayısıyla turkuaz renginde olan göl, mağaranın içine süzülen ışıklarla ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor. Mağaranın içine botlarla giren ziyaretçiler, kürek çekerek gizemli bir yolculuğa çıkıyor. İbradı Kaymakamlığı’na vekalet eden Akseki Kaymakamı Murat Beşikci, AA muhabirine yaptığı açıklamada mağaranın yaklaşık bin 150 hektarlık Altınbeşik Milli Parkı alanı içerisinde yer aldığını söyledi.

Altınbeşik

BOTLARLA 200 METRELİK MAĞARA GEZİLEBİLİYOR

Mağaranın ilk olarak 1966’da jeolog Temuçin Aygen tarafından keşfedildiğini belirten Beşikci, mağaranın son yıllarda tanınırlığının arttığını bildirdi. Zamanla İngiliz, Japon ve Fransız mağaracıların Altınbeşik’te keşif çalışmaları yaptığını ifade eden Murat Beşikci; “Mağaranın temel yapısı 3 katlı bir sistemden oluşuyor. Yaklaşık 200 metre olan mağaranın giriş kısmı, yaz kış su altında kalıyor. Bu bölüm turistlerin ziyaretine açık. Gelen turistler, botlarla mağaranın 200 metrelik kısmını gezebiliyor” dedi.

ZİYARETÇİLER İÇİN EŞSİZ BİR MANZARA

Mağaranın ikinci ve üçüncü katlarının sadece uzman mağaracılar tarafından incelenebildiğine işaret eden Kaymakam Beşikci, bu bölümlerin yer yer göletler ve akarsularla dolu olduğunu kaydetti. Mağaranın yaklaşık 5 kilometrelik kısmında keşif çalışmaları yapıldığını ifade eden Beşikci; “Mağaranın genel uzunluğunun 10 kilometreyi bulduğu tahmin ediliyor. Yöre halkı, mağaranın Beyşehir Gölü ile bağlantılı olduğunu söylüyor. Uzmanlar ise mağaranın 130 milyon yılda oluşumunu tamamladığını belirtiyor. Mağaranın üst kısımları sarkıt ve dikitlerle kaplı, ayrıca tıpkı Pamukkale’de olduğu gibi mağarada yer yer travertenler de görülüyor. Bu da mağarayı ziyaret edenlere eşsiz bir manzara sunuyor” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su