Haber Merkezi

7. Van Turizm ve Seyahat Fuarı açıldı

7. Van Turizm ve Seyahat Fuarı açıldı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Türkiye ve İran’dan 92 firmanın yer aldığı 7. Van Turizm ve Seyahat Fuarı açıldı. Ajans Asya Fuarcılık tarafından Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuarın açılışı Türkiye ve İran’dan 92 firma, 21 ilin Kültür ve Turizm İl Müdürlükleri, kurum, kuruluş, otel ile seyahat firmalarının temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Aydın, gazetecilere yaptığı açıklamada Van’ın bölgede turizm potansiyeli en yüksek illerden biri olduğunu ve bakanlık olarak fuarı desteklediklerini belirtti. Bakanlık olarak zor dönemlerde alternatif pazarlara yöneldiklerini anlatan Aydın, şöyle konuştu:

van-turizm-ve-seyahat-fuari-acildi-3

SON 10 YILDA TURİZMDE CİDDİ BİR İVME SÖZ KONUSU

“Bu pazarlardan biri de İran ve diğer Arap dünyası ülkeleri. Bu fuar, bölgedeki turizm potansiyelini tanıtma anlamında önemli bir fırsat sunuyor. Zor dönemden geçiyoruz, özellikle ülkemizde hain bir darbe girişimi oldu. Bu algıyı yenmemiz lazım. Turizm fuarları iyi fırsatlar sunuyor. Ülkemiz özellikle son 10 yılda turizmde ciddi bir ivme kazandı. Geçen yıl 40 milyon turist Türkiye’ye geldi. Bu sene turizmde zor bir yıl yaşıyoruz. Ama 2017’de bakanlığımızın etkin tanıtım ve pazar çalışmaları, sağlam sektör altyapısıyla bu zor dönemi aşacağımıza inanıyorum.”

van-turizm-ve-seyahat-fuari-acildi-1

BASIN AĞIRLAMALARI VE TANITIM ÇALIŞMALARINA AĞIRLIK VERİLDİ

Cengiz Aydın, gazetecilerin “İranlı turistlerin Türkiye’ye gelmesi konusunda ne gibi çalışmalar yapılıyor?” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Bizim 40 ülkede 45 Kültür ve Tanıtım Müşavirliğimiz var. Bu müşavirliklerimiz aracılığıyla oradaki fuarlara katılıyoruz. Basın ağırlamaları ve tanıtım çalışmaları yapıyoruz. Yakın dönemde İran’da bir fuarımız var. Orada da bakanlık olarak tanıtım faaliyeti yapacağız. Bunun dışında özellikle Van Seyahat ve Turizm Fuarı ile oradaki tüm sektör temsilcilerini buraya çekme imkanı bulduk. Burada sektörün paydaşlarıyla ortak çalışmalar yapılacak. Dolayısıyla karşılıklı yoğun bir turizm akışı olacak.”

van-turizm-ve-seyahat-fuari-acildi-2

İRAN’DAN 10 FİRMA KATILDI

Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler de çok renkli ve güzel bir fuar açmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, bu fuarların insanlara hem moral verdiğini hem de turizm anlamında katkı sağladığını kaydetti. Van’ın Ortadoğu ve Avrupa’nın birleşme noktası olduğunu vurgulayan Güler; “Önümüzdeki yıllarda bunları daha da büyüterek ve uluslararası arenaya taşıyarak, büyük fuarlar yapmak niyetindeyiz. Şu anda içeride İran’dan 10 firmamız var. Özellikle sağlık turizminde de İran’ın büyük bir katkısı var” diye konuştu.

van-turizm-ve-seyahat-fuari-acildi-7

van-turizm-ve-seyahat-fuari-acildi-6

van-turizm-ve-seyahat-fuari-acildi-4

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su