Cenay Toprakkaya

300 yıllık tarihi Taşhan yeniden canlandı

300 yıllık tarihi Taşhan yeniden canlandı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde geç Osmanlı döneminde inşa edilen, üç yıl önce çıkan yangında büyük çapta hasar gören 300 yıllık tarihi Taşhan restore edildi.

Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, konu ile ilgili yaptığı açıklamada tarihi Taşhan’ın 300 yıl önce Osmanlılar tarafından yapıldığını, hanın insanların konaklaması ve alışverişlerini yapabileceği bir alan olarak tasarlandığını vurgulayarak; “Genel imalatı taştan inşa edilmiş, üst yapıları ahşap. Handa insanlar gündüz alışverişini yapmış, gece konaklamasını gerçekleştirmiş. Asırlardır hizmet veren yapı, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından günümüze uyarlandı ve restorasyonu yapıldı. Alt kısmı işyeri ve restoran, üst ısmı yine otel olarak tasarlandı. Belediye olarak tarihi Taşhan’ın 2009 yılından 2014 yılına kadar işletmesini yaptık. Fakat talihsiz bir yangında burası büyük hasar gördü. Üç yıl içinde yeniden restorasyonu yapıldı. Tekrar burasını ülke turizmine kazandıracağız” dedi.

Taşhan

ÜLKE TURİZMİNE KAZANDIRILACAK

Tarihi yapının eski canlı günlerini yeniden yaşayacağını ifade eden Başkan Edis; “Yangında özellikle ahşap bölümler büyük hasar görmüştü. Hasar görmeyen veya az hasarlı ahşap yapılar yeniden elden geçirildi. Restorasyon, günümüze uygun hizmet vermek için yapıldı. Taşhan’ın alt bölümünü kadınlarımıza yönelik el işlemeleri kursunun düzenleneceği alan olarak kullanacağız, bir kısmını da el sanatları ustalarımıza tahsis edeceğiz. Üst kısmı yine otel olacak. Vezirköprü ilçemiz, bu tarihi değeri yüksek olan Taşhan’ın tekrar sahibi olmuştur” açıklamasında bulundu.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor