Kadir Toprakkaya

16. MÜSİAD EXPO başladı

16. MÜSİAD EXPO başladı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından her iki yılda bir İstanbul’da düzenlenen uluslararası MÜSİAD EXPO’nun 16.’sı, 9-12 Kasım 2016 tarihlerinde İstanbul CNR Fuar Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. İş dünyasının kalbinin attığı MÜSİAD EXPO ile eşzamanlı olarak yüksek teknoloji fuarı 3. High Tech Port ve 20. Uluslararası İş Forumu (IBF) da düzenleniyor.

15 Temmuz sonrası yapacağı etkinlikleri iptal etmeyen ve çalışmalarına daha da hız veren MÜSİAD, dünyanın birçok ülkesinden iş insanlarını 16. MÜSİAD EXPO’da ağırlıyor. 700 firmanın katıldığı MÜSİAD EXPO’ya bu yıl 7 bini yabancı olmak üzere 200 bini aşkın ziyaretçi bekleniyor. Türkiye ve dünyadan iş ve siyaset çevrelerini ağırlayan 16. MÜSİAD EXPO, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açıldı. Fuarda adil ticareti bozan dünya düzeninin değişmesi gerektiği vurgusu yapıldı.

MÜSİAD EXPO

YATIRIMLAR TAM HIZ DEVAM EDİYOR

MÜSİAD EXPO’nun açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin geçtiğimiz 14 yılda özellikle ekonomide tarihi bir başarı ortaya koyduğunu, terör örgütleri ve darbe girişimine rağmen başarılı büyüme rakamlarına ulaştığını söyledi. “Gerçek Türkiye’yi yatırımlara bakarak görebilirsiniz” diyen Erdoğan, şunları kaydetti: “Türkiye bu yıl 15 Temmuz darbe girişiminin yanı sıra PKK, PYD, YPG, DAEŞ ve FETÖ gibi terör örgütlerinin sabotajlarına rağmen birçok yatırımı ardı ardına hizmete açtı. Marmaray’ı 166 milyon insan kullanmış 2013’ten bu yana. Şimdi Avrasya Tüneli’ni 20 Aralık’ta açıyoruz. Kars-Tiflis Demiryolu da bu yılsonunda açılacak. Kars-İpekyolu Projesi canlandırılacak. Londra’dan Pekin’e kadar ticaret köprüsü kurulacak. 1915 Çanakkale Köprüsü dünyada birinci olacak, 18 Mart’ta temelini atmayı planlıyoruz.”

musiad-expo-basladi-4

SAĞLIKTA DEVRİM YAPILACAK

Kanal İstanbul ve 3. Havalimanı’nın hazırlıklarının sürdüğüne dikkat çeken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, inşaat bedeli 12 milyar dolar olan 3. Havalimanı’ndan 25 yılda 25 milyar dolar gelir elde edileceğini söyledi. Sağlık alanında da bir reform devrimi yapılacağına işaret eden Erdoğan; “Toplamda 41 bin yatak kapasitesi ve 11 milyar dolar yatırım bedeliyle şehir hastanelerinin önümüzdeki aydan itibaren açılışına başlanacak. Bu hastanelerin tamamını 2019’a kadar açacağız. Mersin-Akkuyu Nükleer Santrali’ni 2023’te hizmete sunacağız. 153 elektrik santralini geçtiğimiz günlerde devreye aldık.

musiad-expo-basladi-6

AR-GE TEŞVİKLERİ YAPILACAK

Programda konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bir zamanlar jet lastiği olmadığı için uçağı uçuramayan Türkiye’nin bugün silah sanayisini 6 milyar dolara, ihracatını ise 2 milyar dolara çıkaran bir ülke haline geldiğini söyledi. Yüksek katma değerli ürünleri teşvik etmek amacıyla Ar-Ge yatırımlarına teşvik vermeyi sürdüreceklerini açıklayan Zeybekci; “Böylece ihracatımızdaki yüksek teknolojili ürünlerin oranını, yüzde 4’ten 15’lere çıkarmayı planlıyoruz. Türkiye böylece edilgen değil, tüketim alışkanlıklarını belirleyen etken bir ekonomi haline gelecek” dedi.

musiad-expo-basladi-5

AFRİKA’DA FUAR YAPILACAK

“İş Burada” sloganıyla 16’ıncısı düzenlenen MÜSİAD Expo Fuarı’nın, yapılacak B2B görüşmeleriyle yeni iş fırsatlarının adresi olması bekleniyor. Batı’dan gelen ticaret yollarını Doğu’daki son noktaya bağlayan İstanbul’un uluslararası bir ticaret fuarına ev sahipliği yapmak için en elverişli nokta olduğunu ifade eden MÜSİAD Başkanı Nail Olpak;  “Bu yıl 16’ıncısı yapılan MÜSİAD EXPO ile devlet adamları, siyasetçiler, işadamları, girişimciler, bürokratlar, akademisyenler ve yatırımcıları bir araya getiriyoruz” dedi. Önümüzdeki yıl Pakistan’da 4. High Tech Port’u düzenleyeceklerini açıklayan Olpak, 2017 yılında Afrika’da bir fuar yapmak için hazırlık yaptıklarını açıkladı.

musiad-expo-basladi-8

DÜNYAYI DEĞİŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ

Nail Olpak, yurtiçinde 86 ve yurtdışında 65 ülkede faaliyet gösteren bir kurum olarak milleti her bakımdan kalkındırma hedefiyle çalıştıklarını söyledi. MÜSİAD’ın kuruluşlarından bu yana “Ticaret helal, faiz haramdır” ilkesiyle hareket ettiklerini hatırlatan Olpak, şunları kaydetti: “Dünyada yüz milyonlarca insan, oturduğu yerden servetini katlayan ayrıcalıklı bir azınlığın iştahını doyurmak için açlıkla mücadele ediyor. Gelir dağılımı adaletsizliği, tarihin en yüksek seviyesinde. Dünyadaki en zengin 80 kişinin serveti, dünyanın yarısının gelirine eşitlendi. Bugün, dünya nüfusunun yüzde 1’inin serveti, dünyanın geri kalan yüzde 99’unun servetinden, yani 7 milyar insandan daha fazla. Bu düzeni değiştirmeyi düşünmekten başka seçeneğimiz yok” ifadelerini kullandı.

musiad-expo-basladi-7

musiad-expo-basladi-2

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su