Cenay Toprakkaya

Zeugma Mozaik Müzesi giderek büyüyor

Zeugma Mozaik Müzesi giderek büyüyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Gaziantep’te “dünyanın en büyük mozaik müzesi” unvanına sahip Zeugma Mozaik Müzesi, açılan üç katlı yeni bölümüyle ziyaretçi sayısını arttırmayı hedefliyor.

Yaklaşık 6 yıl önce 30 bin metrekarelik alanda açılan Zeugma Mozaik Müzesi, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne de sahip olan müzede, bir ay önce mevcut müzenin karşısında yeni bir bölüm açıldı. Üç katlı olan yeni bölümde, arkeolojik kazılarda kurtarılan milattan sonra 4-5. yüzyıllara ait mozaiklere yer veriliyor. Daha çok hayvan figürlü eserlerin bulunduğu bölüm, ziyaretçilerini adeta geçmiş yüzyıllara götürüyor.

3 BİN METREKARELİK SERGİLEME ALANI

Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Bülent Öztürk, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Zeugma Mozaik Müzesi’nin 2011’de ziyarete açıldığını, bölgede çıkarılan mozaiklerin müzede sergilendiğini belirterek, şu açıklamalarda bulundu: “Geçen ay Zeugma Mozaik Müzemizin B bölümü ziyarete açıldı. Bu bölümle beraber 3 bin metrekareye yakın mozaiğimiz şu an sergilemede. Yeni bölümdeki mozaiklerimiz, kurtarma kazılarından çıkarılan, daha çok milattan sonra 4-5. yüzyıllarda Doğu Roma’ya ait olan mozaikler.

ÖZELLİKLE HAFTA SONLARI YOĞUN TALEP SÖZ KONUSU

Romalıların, Hristiyanlığı kabul ettikten sonraki dönemlere ait mozaik ve motifleri görüyoruz. Bir kısım mozaiklerde dini motifler yer alıyor. Diğer mozaiklerimizde ise daha çok mitolojik figürleri görüyoruz. Zeugma Mozaik Müzesi’ne gelen ziyaretçiler, B bölümündeki yeni mozaiklerimizi görme imkanı buluyor. Temmuz ayı içinde ziyaretçi sayılarından oldukça memnunuz. Sıcak havalara rağmen hafta sonlarında yoğun bir talep oluyor. Yeni açılan bölümle birlikte ziyaretçi sayımızı arttırmayı hedefliyoruz.

AKLINIZIN VE GÖNLÜNÜZÜN YARISI BURADA KALSIN

Müzemiz, dünyanın en büyük müzesi olma durumunu arttırarak sürdürüyor. Yeni bölümümüz üç katlı. Zaten A’dan B bölümüne bir geçiş var. Yürüyüş yollarında da mozaiklerimizi görebiliyorsunuz. ‘Şimdi Gaziantep’e gitme zamanı’ diyerek başlatılan bir proje var. Eylül-Ekim aylarında daha yoğun ziyaretçilerimizin olmasını bekliyoruz. Gelin, Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’ni görün, aklınızın ve gönlünüzün yarısı burada kalsın.”

Zeugma Mozaik Müzesi

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor