Kadir Toprakkaya

Yurt dışına çıkacaklar için 10 altın tavsiye

Yurt dışına çıkacaklar için 10 altın tavsiye
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

İlk defa yurt dışına çıkmayı düşünüyorsanız önceden bir takım tavsiyelere bakmanızda yarar var. İşte ‘Biletall.com’ Medya İlişkileri Uzmanı Murat Aşık’ın bilmediğiniz bir coğrafyada seyahatiniz boyunca kötü sürprizlerle karşılaşmamanız için hayat kurtaran 10 tavsiyesi…

Yurt dışına çıkacaklar için 10 altın tavsiye

Konaklama yerinizi ayarlayın

Yurt dışına gidildiği zaman ihtiyaçların başında konaklama yer alıyor. Bu nedenle konaklamayı seyahate gitmeden önce halletmek çok büyük bir avantaj sağlayacaktır. Avrupa’daki birçok ülkede otellerin yanı sıra hosteller de bulunuyor. İnternet üzerinden araştırmalar yaptığınızda kendinize uygun otellerde yer ayırmanın oldukça kolay olduğunu göreceksiniz.

 

Pasaport ve vize işlemleri

Seyahat etmeyi düşündüğünüz ülkenin aylar öncesinden vize durumu ve isteklerine mutlaka bakın. Pasaport işlemleri bir nevi kolaydır, fakat bazı ülkeler için vize işlemleri sıkıntılı olabilmektedir. Bu nedenle vize işlemlerinin önceden halledilmeye başlanması, yurt dışı gidiş tarihinizi kaçırmamanız adına size fayda sağlayacaktır. Özellikle vize işlemi için uçak biletiniz, kalacağınız yer gibi bilgiler istendiği için başvuru yapmadan önce tüm hazırlıklarınızı tamamlamış olmanız işlerinizi kolaylaştırır.

Biletinizi aylar öncesinden alın

Uçak veya otobüs biletinizi aylar öncesinden almak, hem promosyonlardan yararlanmanızı sağlayacak hem de son dakika alınan biletlere fahiş ücretler ödememiş olacaksınız. Vize için başvurunuz sırasında da tatiliniz için ayırdığınız sürenin netliğini gösterme açısından biletinizi erken almak sürecin olumlu sonuçlanmasına fayda sağlar.

 

Götürülecekler listesi

Yurt dışında uzun veya kısa süreli seyahatlerde, mutlaka götüreceğiniz eşyaların listesini erkenden yapmaya başlayın. Son anda sizin için değerli eşyaları arayarak gerilmek istemezsiniz. Bu eşyaları oradayken temin etmek mümkün olmayabilir.

 

Uzun seyahatler için operatör seçimi  

Eğer uzun süreli bir seyahate çıkacaksanız gideceğiniz ülkede bulunan mobil operatörler arasında araştırma yapın. Operatörler arasından en uygun hizmet vereni seçmeli ve oraya gider gitmez bir hat çıkarmalısınız. Böylece hem yakınlarınızın size ulaşmasını sağlamış hem de internetsiz kalmamış olursunuz. Bilmediğiniz yerleri gezerken internet işleri gerçekten kolaylaştırıyor. Kısa bir süreliğine seyahate gidecekseniz ise Türkiye’deki operatörünüzün yurt dışında kullanım tarifelerinin araştırıp size uygun tarifeyi seçin.

 

Yedek para bulundurun

Yurt dışına zaten bir miktar parayla çıkacaksınızdır. Ancak olası sorunlara karşın mutlaka yanınızda bir miktar fazladan para bulunmalı. Bu parayı seyahatinizde unutmanız ve son ana kadar saklamanız karşılaşabileceğiniz büyük sorunlardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Parayı saklamak için de banka ya da cüzdan yerine hem sürekli yanınızda olacak hem de çok göz önünde bulunmayacak bir şey seçin.

 

Alışverişte pazarlık edin

Ülke fark etmeksizin, yurt dışında bir ürünü değerinden çok fazla fiyatlara turistlere satma gibi bir durum söz konusu olabiliyor. Böyle bir durum karşısında mutlaka karşınızdaki satıcıyla pazarlık yapın ve pazarlık konusunda mutlak suretle ısrarcı olun. Almak istediğiniz ürün için satıcıya çok istekli bir görüntü sergilemeyin.

 

Şarj aletinizi yanınızdan ayırmayın

Telefonunuzun modeli ne olursa olsun, gittiğiniz her yere mutlaka şarj aletinizi hatta mümkünse powerbank götürün. Gittiğiniz yerde şarjınız bitebilir ve şarj aleti bulmanız pek mümkün olmayabilir. Bu tür durumlara karşı bunların yanınızda olması hayat kurtarır.

Restoranları araştırın

Yurt dışına çıktığınız zaman farklı mutfaklarla karşılaşacaksınız. Hayalini kurduğunuz seyahatlerinizde damak tadınıza hiç uymayan yemeklerle karşılaşmamak için önceden gideceğiniz restoranları araştırın. Güvenilir restoran değerlendirme aplikasyonları ve konakladığınız tesislerden araştırma yapabilir ve tavsiye alabilirsiniz.

Kalacağınız yere ait bilgiler

Gitmiş olduğunuz ülkeyi keşfe çıkarken, kaldığınız otelin ya da pansiyonun mutlaka iletişim bilgilerini ve konum bilgilerini bir yere mutlaka kaydedin ya da yanınızda bulundurun. Aksi halde yurt dışında kaybolmanız durumunda çok zor anlar yaşamanız olağan bir durumdur.

 

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su