Kadir Toprakkaya

Yenidoğu öğrencilerinden sağlık turizmi için önemli proje

Yenidoğu öğrencilerinden sağlık turizmi için önemli proje
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Yenidoğu Okulları’nda öğrenim gören öğrenciler, kaplıcaların medikal tedavi yolu olarak kullanımını temel alan araştırmaları sonucunda, Türkiye’deki zengin kaplıca kaynakları ve şifa olabildikleri hastalık gruplarını harita üzerinde sergiledi. Pelin Kan ve Ezgi Nur Yakar, hazırladıkları bu başarılı projeyle ayrıca TÜBİTAK 48. Liseler Arası Araştırma Projeleri Avrupa Bölge Yarışması’nda üçüncülük elde etme başarısını gösterdiler.

Halkın kaplıca kullanımı konusunda bilincini artırmak, kaplıca tedavisini geleneksel bir yöntem olmaktan çıkarıp, medikal bir tedavi yöntemi haline getirmek ve Türkiye kaplıca kaynaklarının daha popüler hale gelmesine katkıda bulunmak adına önemli bir proje geliştirildi. Kaplıca sularının medikal tedavi yolu olarak kullanılmasını konu alan bir araştırma gerçekleştiren Yenidoğu Okulları öğrencileri; kaplıca sularının içerdikleri mineraller ve bu minerallerin şifa olabildikleri sağlık sorunlarını araştırarak gerçekleştirdikleri projeyle, Türkiye’deki zengin kaplıca kaynakları ve şifa olabildikleri hastalık gruplarını harita üzerinde sergiledi.

ELDE EDİLEN VERİLER HARİTALAŞTIRILDI

Çalışma sürecinde öncellikle Türkiye’deki kaplıca kaynaklarını tespit eden öğrenciler, bu kaynaklarla ilgili geniş literatür taramaları yaparak kaynak sularının içeriklerini tespit etti. Sonrasında kaynakların bulundukları bölgelerdeki tesislerle irtibata geçilerek elde edilen bilgilerin doğruluğu ve tesislerin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olup olmadığı sorgulandı. En son adım olarak ise elde edilen veriler, hastalık grupları doğrultusunda haritalaştırıldı ve 11 harita oluşturulmuş oldu.

COĞRAFYA DALINDA ÜÇÜNCÜLÜK ALDI

27-30 Mart 2017 tarihlerinde İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen TÜBİTAK 48. Liseler Arası Araştırma Projeleri Avrupa Bölge Yarışması’nda Yenidoğu Okulları öğrencileri Pelin Kan ve Ezgi Nur Yakar tarafından hazırlanan, danışmanlığını Gökçe Arıkan’ın yaptığı bu başarılı proje, “Coğrafya” dalında üçüncülük alarak önemli bir başarıya imza attı.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su