Kadir Toprakkaya

Yedigöller’de sonbahar senfonisi

Yedigöller’de sonbahar senfonisi
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Sahip olduğu doğal güzellikleriyle her mevsim farklı ve etkileyici bir görünüme bürünen Bolu’daki Yedigöller Milli Parkı, havaların soğumasıyla birlikte doğa ve fotoğraf tutkunlarının akınına uğruyor

İstanbul ve Ankara’dan bir grup fotoğraf sanatçısıyla gittiğimiz Yedigöller, aralarında 100 metre yükselti farkı bulunan iki plato üzerine kurulu Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl’den oluşuyor. Yaklaşık bin 600 hektar büyüklüğe sahip Yedigöller havzasındaki kayan kütlelerin, vadilerin önlerini kapatması sonucu oluşan, yüzeysel ve yer altı akışlarıyla birbirine bağlı göller, çevresini kuşatan farklı ağaç türleriyle her mevsim farklı bir görüntü sergiliyor.

Zambak, çiğdem ve orkide olmak üzere toplam 236 adet bitki türü ile kayın, gürgen, meşe, kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, titrek kavak, sarı ve kara çam, köknar, fındık, yapraklı üvez, keçi söğüdü, yabani kiraz, porsuk, ıhlamur ve dişbudak ağaçlarının bulunduğu milli park, özellikle havalar soğuduktan sonra etkileyici bir görünüme kavuşuyor. Ayı, yaban domuzu, kurt, tilki, dağ kedisi, vaşak, porsuk, sansar, sincap, geyik, karaca ve tavşanın yanı sıra yabani ördek, güvercin, ağaçkakan, üveyik, bıldırcın, çulluk, sığırcık, alakarga ve keklik gibi 100’ün üzerinde kuş türünün tespit edildiği Yedigöller, tam bir saklı cennet. Sessiz ve sakin tabiatı, etkileyici manzarası, farklı arazi şekilleri, şelaleleri, yürüyüş yolları ve özellikle temiz havasıyla Yedigöller; piknik yapmak, dinlenmek, fotoğraf çekmek, spor yapmak ve kamp kurmak isteyenlerin akınına uğruyor. Hatta Ankara, İstanbul gibi illerde evlenen çiftlerin bir bölümü düğün fotoğraflarının çekimi için Yedigöller’e geliyorlar. Gün boyunca sonbahar ve kışın tüm renklerini görme fırsatını yakalayan çiftler, yaşamları boyunca saklayacakları fotoğrafları çektirme şansını yakalıyorlar.

GÜZELLİKLERİYLE BOLU

Doğa aşığı olarak bilinen Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları Yedigöller’in yanı sıra şehrin başka doğal güzelliklerle de çevrili olduğuna dikkat çekiyor: “Yedigöller’in yanında Gölcük ve Abant gibi doğal güzelliklerimiz de var. Amacımız Bolu ilinin her güzelliğini ve her köşesini tanıtmak.” Vali Zahteroğulları, Bolu’nun doğal güzelliklerini zaman zaman sosyal medya hesaplarından kendi çektiği fotoğraflarla takipçileriyle paylaşıyor.

ÇADIRDA KALABİLİRSİNİZ

Yedigöller Milli Parkı çevresinde çadır ve karavana izin veriliyor. Bolu’daki çok sayıda otel, pansiyon ve misafirhane de konaklamak için bu mevsimde uygun fiyatlar sunuyor.

MERKEZE YAKIN

Bolu kent merkezine 45 kilometre mesafede olan Yedigöller’e, Ankaraİstanbul karayolunun 152. kilometresindeki Yeniçağa ile 190. kilometresindeki Bolu’dan kuzeye ayrılan yollarla ulaşılıyor.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su