TURİZM HABERLERİNİ BİR DE TOURMAG TURİZM DERGİSİ SAYFALARINDA OKUYUN...

Yaşlı turizminde yepyeni iş fırsatları

Yazar Kadir Toprakkaya

Türkiye yaşlanma çözümlerinde turizm konusunda birçok değeri, yeniliği ve uygulamayı yaşama kazandırmanın eşiğinde. Türkiye’deki dinamiklerden iklim, genç nüfus, ulaşım imkanları, ekonomik yaşam, tarihi zenginlikler, zengin ve doğal mutfağı, güleryüzlü insanları ve hizmet seçenekleri gibi birçok değerli unsur, global sermayenin yatırımı için de fırsatlar doğurmakta.

Medikal Turizm Derneği Başkanı Dr. Sinan İbiş; Türkiye’de yaşlı bakımı ve yaşlı turizmi, yaşlı bakımı ekonomisi, yaşlı bakımında arge ve inovasyon konularında ulusal ve uluslararası işbirlikçiler ile yenilikler ve değerler yaratacak projelere hazırlandıklarını dile getirdi. Yaşlı turizmi, dünyanın en verimli turizm alanı; bir tatil turistine karşılık 40-100 kat daha fazla gelir bırakan, risklerden de en az etkilenen turizm alanı. Ülkemizin bu turizm alanında dünyada kendine iyi bir yer edinmemesi için hiçbir neden yok.

yaşlı turizmi

KONGREDE GENİŞ KATILIMLI İŞBİRLİĞİ

Yaşlılıkta turizm çözümlerinin geliştirilmesinde öncü olan ve geleneksel hale gelen Dördüncü Uluslararası 3. Yaş Baharı Turizmi ve Dinamikleri Kongresi, 24-25 Kasım 2016 tarihlerinde Ankara Sheraton Oteli’nde gerçekleşecek. Kongrenin içeriğinde yaşlı bakımı turizmi alanlarında global aktörler deneyimlerini anlatacak ve global çözüm şirketleri ise çözümlerini sunacak. Ayrıca, ülkemizin nitelikli turizminin gelişmesine yönelik Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen, “Sağlığa Yolculuk ve Üçüncü Bahar” adlı belgesel filmlerinin de gösterimleri yapılacak.

ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER VE GÖSTERİMLER GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Medikal Turizm Derneği’nin gerçekleştirdiği çalışmalar kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından sahneye koyulan ve Türkiye’de ilk defa yaşlılığın ve Alzheimer ile yaşamın konu edildiği “Annemin Son Çılgınlıkları” adlı tiyatro oyunundan da bir fragman izlenecek. Kongrenin etkinliği olarak ilköğretim okullarında düzenlenen “Yaşlılık ve Teknoloji”, “Yaşlılıkta Sosyo-kültürel Hayat” konularındaki resim yarışmalarında ödül alan resimleri yapan çocuklara ise teknoloji ödülleri verilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından, ebru ve çini sanatı ile ilgili kültürel miraslarımızın uygulamaları gerçekleştirilecek.

KAYITLAR WEB ÜZERİNDEN

Yaşlı bakımı ve turizmi alanlarında ülkemizde iş yapmak isteyen tüm kişi ve kurumlar için birçok yenilikçi iş fırsatlarının konuşulacağı Dördüncü Uluslararası 3. Yaş Baharı Turizmi ve Dinamikleri Kongresi, devlet ve özel sektör tarafından desteklendiği için eksiksiz katılım sağlamak kaydıyla katılım ücretsiz. Katılmak isteyenlerin, kongrenin web sitesi olan www.yaslibakimiturizmi.org adresi üzerinden kayıt yaptırmaları gerekiyor.

istanbul antika ve sanat fuarı

İLGİLİ HABERLER