Cenay Toprakkaya

Yalova’da Kızılcık Şenliği

Yalova’da Kızılcık Şenliği
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Yalova’nın Çınarcık ilçesine bağlı Şenköy köyünde bu yıl 14.’sü düzenlenen Kızılcık Şenliği ilgi gördü. Köy meydanında düzenlenen şenliğin açılışı, Bursa Hüdavendigar Mehter Takımı’nın kortej yürüyüşüyle başladı. Daha sonra Yalova Turizm Folklor Araştırma Geliştirme ve Gençlik Spor Kulübü Derneği’nin (TUFAG) halk oyunları ekibi gösteri yaptı. Şenlik sonunda vatandaşlara kızılcık ikram edildi.

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, etkinlikte yaptığı konuşmada Kızılcık Şenliği’nin köylüler tarafından ciddi anlamda sahiplenildiğini belirterek; “Bu noktada gerek kızılcık üretiminin başlangıcında, devamında ve bu tür etkinliklerin düzenlenmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. İnşallah bu ürünün tanıtılması, pazarla buluşması, sizlere önemli bir gelir kaynağı oluşturması açısından bu etkinliklerimiz sürer ve yeni ürünlerle birlikte köyümüz daha da tanınır hale gelir. İlimiz sanayide, tarımda, ekonomik alanda gerçekten güçlü potansiyellere sahip. Kivi üretiminde birinci sıradayız, çiçek üretiminde üçüncü sıradayız. Alternatif tarım ürünlerinde her geçen gün yenilerini ilimize getiriyoruz ve onların da kalıcı olması için gayret sarf ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kızılcık Şenliği

TÜRKİYE COĞRAFİ İŞARETLER HARİTASINA TESCİLLENDİ

Çınarcık Kaymakamı Abdullah Çiftçi ise, Türkiye’de kapama bahçe kültür bitkisi olarak kızılcığın tek üretiminin yapıldığı yerin Şenköy olduğunu söyledi. Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt da geçen sene yaptıkları çalışmalarda kızılcık için önemli adımlar atıldığını ifade ederek; “Geçen sen yaptığımız çalışmalarla kızılcığımızı Türkiye coğrafi işaretler haritasına tescilledik ve marka tescilini de aldık. Türkiye’nin en kaliteli kızılcığı, Yalova iline bağlı Çınarcık ilçemizin Şenköy köyünde üretilmektedir” dedi.

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz…

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor