Kadir Toprakkaya

Dünya turizm sektörü World Tourism Forum’da buluştu

Dünya turizm sektörü World Tourism Forum’da buluştu
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen World Tourism Forum Global Meeting, dünya turizm sektörünün en önemli konu ve konuklarını bir araya getirdi.

Küresel ölçekte düzenlenen dev forum, Başbakan Binali Yıldırım’ın açılış konuşmasıyla başladı. Yıldırım; “Turizm barış için, kardeşlik için çok önemli bir sektördür, önemli bir faaliyettir. Bu yolda çaba gösteren herkesi, aynı zamanda gönüllü bir barış elçisi olarak kabul ediyorum ve tebrik ediyorum” dedi.

World Tourism Forum

GÜÇLÜ DOSTLUKLARIN KURULMASINDA ÖNEMLİ BİR ARAÇ

Turizmi sadece ekonomik kalkınmaya katkı sağlayan bir sektör olarak görmediklerini belirten Başbakan Yıldırım; “Turizmi kültürel etkileşime, milletlerin birbiriyle kaynaşmasına güç katan bir değer olarak görüyoruz. Uluslararası ilişkilerin pekişmesine, farklı toplumlar arasındaki güçlü dostlukların kurulmasına önemli bir araçtır turizm. Kültürel yakınlaşmalar, ekonomik ve siyasi ilişkilerin de ivme kazanması, turizm faaliyetleriyle yakından ilişkilidir” diyerek konuşmasını tamamladı.

Bulut Bağcı

GELİN TANIŞ OLALIM, İŞİ KOLAY KILALIM, SEVELİM VE SEVİLELİM

World Tourism Forum Yönetim Kurulu Başkanı Bulut Bağcı ise; “Dünya turizm vizyonunu ülke profesyonelleri ile paylaşmak, Türkiye’nin turizm potansiyelini arttırarak ülke ekonomisine katkıda bulunmak üzere bir araya geldik” şeklinde konuştu. Barış dilini çok iyi kullanan bir filozof olan Yunus Emre’den bir alıntı yaparak teşekkürlerini sunan Bağcı; “Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim ve sevilelim” ifadelerini kullandı.

Nabi Avcı

KOMŞUNU AL DA GEL, MEMLEKETİMİN HASTASIYIM

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, turizmin her anlamda büyük katkısı olduğunu gösterdikleri için World Tourism Forum’da emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerine başladı. Avcı; “Özellikle Avrupa’da yaşayan soydaşlarımıza yönelik başlatılan ‘Komşunu al da gel’, ‘Memleketimin hastasıyım’ adıyla oluşturulan ve birbirini tamamlayıcı, turizmi destekleyen kampanyaların daha da başarılı olacağına inanıyorum. Küresel anlamda ve ülkemiz adına birbirine vesile olacak gelişmelerin yaşanmasını diliyorum” açıklamasında bulundu.

Hakan Ateş

SADECE TURİZM DEĞİL, EĞLENCE SEKTÖRÜNDE DE VARIZ

Deniz Bank CEO’su Hakan Ateş; “Siyasi, jeopolitik ve gelişmelerle ekonomide dalgalanma gösteriyor. Dünya ekonomisi sürekli hareketlilik içinde fakat, turizmin diğer sektörlerden ayrışan yanı bacasız bir sanayi oluşudur” dedi. Ateş; “Ülkemizde krize karşı dayanıklılığın oluşmasını sağlayan yatırımlar gerçekleşti ve bu yatırımlar devam ediyor. Turizm harcamalarında Hong Kong ve Singapur gibi yeni trendler var ve görünen o ki, turizmde batıdan doğuya kayış var. Gelişmekte olan ülkelere ziyaretler gün geçtikçe artmaktadır. Sadece turizm değil, eğlence sektöründe de varız ve yatırım yapıyoruz. Call Center’larımızda Rusça olarak hizmet veriyoruz. Ruble ve TL olarak programlar başlattık” diyerek, verdikleri hizmetleri dile getirdi.

Başaran Ulusoy

SİYASİ İSTİKRAR, EKONOMİK İSTİKRARI DA GETİRİR

Türkiye Seyahat  Acentaları Birliği Başkanı Başaran Ulusoy; “Türkiye turizm açısından eski Türkiye değil. 1990’lı yıllardaki turizm ile şimdiki turizm arasında büyük gelişmeler ve değişimler var. Siyasi istikrar, beraberinde ekonomik istikrarı da getirir. Türkiye, 2017 yılında yine hedeflerine ulaşacak. Türkiye güvenilir bir ülkedir, umutla yola devam etmeliyiz” diye konuştu.

Mehmet Şimşek

TURİZM DAHA BARIŞÇIL BİR ORTAM YARATIYOR

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek; “Turizm için kaynaklar mevcut. Altyapıyı geliştirmemiz turizmin gelişmesi için çok önemli çünkü, global büyüme ve ekonomi de buna bağlı. Türkiye’de bu sene turist sayısı yaşanılan talihsiz olaylar nedeniyle azaldı ama, bunların gelip geçici düşüşler olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de turizmin geleceği çok parlak. Turizm daha barışçıl bir ortam yaratıyor. İnsanlar birbirini tanıyor, seyahat edip etkileşimde olarak birbirilerini daha iyi anlıyorlar. Türkiye’ye devamlı seyahat eden insanlar, Türkiye’nin de her yer gibi güvenli olduğunu kendileri bizzat görüyorlar” dedi. Sağlık turizmine de vurgu yapan Şimşek; “Türk sağlık turizmi önemli bir ihracat kaynağı olacak” diyerek, “Turizm kilit unsur. Seyahat etmeye devam edin” mesajı verdi.

20 ÜLKEDEN 150’YE YAKIN KONUŞMACI KATILDI

World Tourism Forum’a dünya turizmine yön veren şirketlerin yöneticileri, sektör yatırımcıları, kamu kuruluşları, akademisyenler, teknoloji uzmanları, siyasi otoriteler, sivil toplum kuruluşları, ülkemizin ve dünyanın turizm otoritelerinin de aralarında olduğu 20 ülkeden 150’ ye yakın uluslararası konuşmacı katıldı. Dünya turizm vizyonunu ülke profesyonelleri ile paylaşmak, Türkiye’nin turizm potansiyelini arttırarak ülke ekonomisine katkıda bulunmak, Türk turizmindeki gelişen ivmenin uluslararası boyutta tanıtılmasını sağlamak amacıyla düzenlenen zirve, “Dünya Turizminin Davos’u” olarak gündeme damgasını vurdu.

TÜRKİYE’YE 75 MİLYON DOLARLIK BİR EKONOMİK İVME YARATTI

World Tourism Forum, bu dev zirve ile Türkiye’ye 75 milyon dolarlık bir ekonomik ivme yarattı. World Tourism Forum Yönetim Kurulu Başkanı Bulut Bağcı, zirve ile ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: “Turizmin öncü firmalarını böylesine ciddi bir organizasyonla bi raraya getirmek, Türkiye’nin turizm geleceği için çok önemli bir etkileşim sağlamıştır. Her sene büyüyen ve gelişen World Tourism Forum Global Meeting’in bu anlamda sektöre yapacağı katkının farkındayız. World Tourism Forum, bu dev zirve ile Türkiye’ ye 75 milyon dolarlık bir ekonomik ivme kazandırmıştır. Bu vesile ile dünyaca ünlü konuşmacıların yanı sıra 20’den fazla ülkenin Kültür ve Turizm Bakanlarını da bir araya getirmekten son derece mutluyuz. T20 kapsamında 20 ülkeden, 20 Turizm Bakanı ilk kez bir araya geldi. Azerbaycan, Somali, Mozambik, Pakistan, Tayvan, Kazakistan, Kamboçya, Filipinler, Gana, Makedonya, Benin, Özbekistan, Zimbabve ve Ukrayna, katılan ülkeler arasında yer aldı.”

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su