Kadir Toprakkaya

Vizesiz gidebileceğiniz en iyi 10 ülke

Vizesiz gidebileceğiniz en iyi 10 ülke
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Konsolosluklarda günlerce vize işlemleri için uğraşmak yerine bavulunuzu alıp gidebileceğiniz ülkeler de var. Kültürü, doğası, mutfağı, eğlence mekânları, mimarisi ve tarihiyle vizesiz gidebileceğiniz en iyi ülkeler bu listede!

Modern ve geleneksel

Japonya

Güneşin doğduğu topraklarda geleneksel ve modern dünyanın eşsiz uyumuna tanıklık edeceksiniz. Bin yılı aşkın başkentlik yapmış Kyoto, renkli dünyasıyla büyüleyen Tokyo, bahçeler, tapınaklar, samuraylar ve geyşalarla görülecek çok yer var. Ayrıca Uzakdoğu mutfağı da zengin seçenekleriyle damağınıza bambaşka tatlar bırakacak.

Doğa harikaları

Arjantin

Tangonun doğduğu topraklar Güney Amerika’daki bir Avrupa ülkesi gibi. Geniş bulvarları, sanat merkezleri, yaşam tarzı ve renkli binalarıyla özellikle başkent Buenos Aires oldukça etkileyici. Dünyanın en güney ucunda yükselen buzulların arasındaki kent olan Ushuaia’yı da mutlaka görün. Gezilecekler arasında doğa harikaları Perito Moreno buzulu ve İguazu Şelalesi de var.

Osmanlı’dan izler

Bosna Hersek

Balkanların yemyeşil ülkesi Bosna’ya iki saatlik bir uçak yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. UNESCO koruması altındaki Osmanlı kasabası Poçitel, Tarihi Mostar Köprüsü, tarihi Başçarşı ve Ay Saati göreceklerinizden sadece bir kaçı. Lezzetli Boşnak mutfağı için bile gidilir.

 

Masallar diyarı

İran

Görkemli sarayları, nadide eserler barındıran müzeleri, büyük meydanları ve bahçeleri olan Tahran, Şah döneminin ve devrimin izlerini bir arada barındırıyor. Etkileyici mimarisiyle İsfahan, Zerdüşt inancının merkezi Yezd, antik Persepolis, Şiraz ve Türk kenti Tebriz kentlerinde görecek çok şey var.

 

Dans ve eğlence

Brezilya

Ülkenin sembolü Kurtarıcı İsa Heykeli, dünyaca ünlü Copacabana Plajı, sıra dışı karnavalları ve egzotik Amazon Ormanları’yla Brezilya başka bir diyar. Gezinize her köşe başında futbol oynanan sokakları, upuzun plajları ve samba şovlarıyla Rio de Janeiro’dan başlayın.

Tarih ve doğa

Makedonya

500 yıllık Türk hâkimiyetinin izlerini üzerinde taşıyan Üsküp şehri tarih ve doğa güzelliklerini sergiliyor. Şehrin manzarasını en iyi görebileceğiniz yer Üsküp Kalesi ve Vardar nehrini süsleyen Taş Köprü üzerinde fotoğraf çekebilirsiniz. Ohri Gölü’nün kenarında kurulmuş olan Ohri de gölle birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor.

vizesiz gidebileceginiz

Unutulmaz gün batımı

Güney Afrika Cumhuriyeti 

Masa Dağı’ndan Cape Town’un ardından batan güneşin oluşturduğu görkemli manzarayla zaten bu ülkeye aşık olacaksınız. Farklı kültürlerin bir arada yaşadığı caddeleri, doğa harikası plajları ve  tırmanılası dağları var. Antartika’nın karşısında yer alan güney kıyı şeridinde penguenleri de göreceksiniz.

 

Mimari güzellikler

Karadağ 

Dalmaçya kıyılarındaki toprak olarak küçük ancak barındırdığı kültürel ve doğal güzellikleriyle oldukça büyük bir ülke. Dünyaca ünlü Sveti Stefan Adası, Skadar Gölü Milli Parkı ve sahil şehri Budva öne çıkan merkezler. Kotor’a bir saat uzaklıktaki Karadağ Krallığı’nın ilk başkenti Cetinje’yi de mutlaka gezin.

 

Zamanda yolculuk

Fas 

Atlantik Okyanusu kenarına inşa edilmiş İkinci Hasan Camii, tarihi alışveriş çarşısı Medina ve Kazablanka filminin geçtiği mekânları göreceksiniz. Bugün hâlâ sokaklarında hikâye anlatıcıların ve yılan oynatıcılarının olduğu çarşılarda kendinizi zamanda yolculuk yapmış gibi hissedecceksiniz.

 

Eşsiz ekosistem

Şili

Heybetli And Dağları ve Büyük Okyanus arasında kuzeyden güneye uzanan ülkenin başkenti Santiago de Chile. Şehri tanımak için popüler yürüyüş turlarına katılabilirsiniz. Buzullar, göler ve vahşi yaşamla harika bir ekosisteme sahip Şili Patagonyası’ndaki Torres Del Paine de mutlaka gidin.

 

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor