Cenay Toprakkaya

Uzungöl zengin kaynak sularıyla da dikkat çekiyor

Uzungöl zengin kaynak sularıyla da dikkat çekiyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Türkiye’nin önemli turizm destinasyonları arasında yer alan ve her yıl yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği Uzungöl, kaynak sularıyla da ilgi görüyor. Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı, adını Uzungöl’den alan mahallenin de bulunduğu bölgede birçok noktada doğal kaynak suyu çıkıyor.

Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok, konuyla ilgili yaptığı açıklamada dik yamaçları ve muhteşem orman örtüsünün yanı sıra yaban hayatıyla da öne çıkan “Özel Çevre Koruma Bölgesi” içinde yer alan Uzungöl’ün turizmde dünya markası olduğunu söyledi. Uzungöl’ün sadece yer üstü değil, yer altı zenginliğine de sahip olduğunu belirten Tok; “Bölgemiz doğal su kaynakları açısından zengin bir bölge. İlçemizin tamamının içme suyu doğal su kaynaklarından sağlanıyor” dedi.

Uzungöl

BÖLGEYE KATMA DEĞER KAZANDIRACAK

Başkan Hanefi Tok, ilçe merkezinin içme suyu ihtiyacının merkeze yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Baltacılı Deresi’nden gelen sudan karşılandığını anlatarak; “İlçemizin tamamının içme suyu yer altı sularından karşılanıyor. Uzungöl, dünya genelinde marka yapmış bir isim. Sadece doğa turizmi değil, yer altı kaynakları açısından da değerlendirilmelidir. Bu noktada bölgede termal su arama çalışmaları da yapılıyor. Bin 100, bin 200 metreye inildiği zaman termal suya ulaşılacağını, bunun da bölgeye katma değer kazandıracağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su