Oktay Emlik

Uşaklı gurbetçi, köylü kadınlara ebru yapmayı öğretiyor

Uşaklı gurbetçi, köylü kadınlara ebru yapmayı öğretiyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Uşaklı gurbetçi Orhan Erdoğan, emekli olduktan sonra hobi amaçlı başlayarak uzmanlaştığı ebru sanatını memleketinde yaygınlaştırmak için köylü kadınlara eğitim veriyor. Banaz İlçesi Şaban Köyü’nde doğup büyüyen, 1973 yılında çalışmak için Almanya’ya giden Orhan Erdoğan (63), uzun yıllar bir otomotiv firmasında çalıştıktan sonra 2006 yılında emekli oldu.

Vaktini değerlendirmek amacıyla hobi olarak sevdiği ancak yapmaya fırsat bulamadığı ebruyu öğrenmek için kursa giden Erdoğan, bir süre sonra halk eğitim merkezlerinde ders verdi. Ebrunun inceliklerini öğrenen ve tekniğini geliştiren Erdoğan, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde 8 kişisel sergi açtı, eserleri 300’ün üzerinde sanat organizasyonunda yer aldı. Yaz aylarında memleketi Uşak’a gelen Erdoğan, Banaz’da kreşte çocuklara ebru kursu verdi, bu yıl da kadınlar için Şaban Köy Konağı’nda ebru öğrenme programı düzenledi. 20 Eylül’e kadar sürecek programa şimdiye kadar 30 kadın başvurarak ebru yapmayı öğrendi.

ÖĞRETMENLİK YAPMAK, EBRU SANATINI ANLATMAK BAŞKA BİR DUYGU

Erdoğan, yaptığı açıklamada, Avrupa’da bu sanata ilginin her geçen yıl arttığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Almanya’da bu sanatı başkalarına öğretmek istedim. Kurslar düzenledim, bu kurslara dünyanın pek çok ülkesinden kişiler katıldı. Binlerce kişiye bu sanatı yapmayı öğrettim. Ben de onlarla birlikte tekniğimi geliştirdim. Yazın Türkiye’ye geldiğimde de buradaki insanlara nasıl bu sanatı öğretebilirim diye düşündüm. Önce kreşlere giderek çocuklara ardından da köylerde kadınlara bu sanatı öğretmeye başladım.”Yaptığı eserlerin yurt dışında beğeni topladığını aktaran Erdoğan, “Su üzerinde boyalarla resim çizmek, sonra onları kağıda yansıtmak büyüleyici bir şey. Ebru’nun çok önemli püf noktaları var. Artık kalıplar hazırlayıp farklı eserler yapıyorum. Bu sanatı yaparak hem dinleniyorum, hem çok mutlu oluyorum. Öğretmenlik yapmak Ebru’yu anlatmak başka bir mutluluk.” dedi.

ebru

Ebru’nun her yaşta yapılabileceğini söyleyen Erdoğan, “Herkes ebru yapabilir, temel eğitim alınması şart. Ebruyu tanıtmak için çalışmaya devam edeceğim.” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su