Cenay Toprakkaya

Türklerden ekstra bagaj ücretine muhalefet

Türklerden ekstra bagaj ücretine muhalefet
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Yaz kapıda, pek çok kişi çoktan tatil planlarını yaptı bile. Tatile çıkmak güzel olsa da bagajlar, daha doğrusu fazla ağır bavullar sorun olabiliyor. Seyahat sitesi momondo; Türkiye, İspanya, İtalya, İngiltere ve Portekiz’deki gezginlerin bavullarını ne kadar doldurduklarını araştırdı. Araştırmaya göre Türklerin yüzde 55’i, şimdiye dek hiç havayolu şirketlerinin izin verdiği azami bagaj ağırlığını aşmamış, bu nedenle de hiç ekstra bagaj ücreti ödemek zorunda kalmamış.

Araştırmaya katılan Türkleri yüzde 33’ü bir iki kez böyle bir durumla karşılaştıklarını söylerken, yüzde 10’luk bir kesim ise sık sık bunu yaşadıklarını itiraf ediyor. Ancak bu konuda Türklerden daha titiz davrananlar da var. Portekizlilerin yüzde 69’u, İtalyanların yüzde 65’i, İspanyolların ise yüzde 59’u havayolu şirketlerinin belirledikleri azami ağırlık sınırını aşmıyor. Sadece İngilizler (yüzde 53), bu konuda Türklerden daha düşük bir performans sergiliyor.

ekstra bagaj

TÜRKLERİN YÜZDE 29’U MAKUL MEBLAĞLAR ÖDEMEYE RAZI

Peki Türkler, ekstra bagaj ücreti ödemeye nasıl bakıyor? Araştırmaya göre Türklerin yüzde 29’u, makul bir meblağ olduğu sürece ekstra bagaj ücreti ödemeye razı. Türklerin yüzde 21’i ise, öncesinde ekstra bagaj ücreti hakkında bilgilendirildikleri takdirde bu parayı ödeyeceklerini belirtiyor. Ancak yüzde 23’lük bir kesim, zaten uçak bileti için para ödediklerinden ekstra bagaj ücreti alınmaması gerektiğini düşünüyor. Nitekim momondo’nun araştırmasına göre, havayolu şirketlerinin ekstra bagaj ücreti talep etmelerinin doğru olmadığını düşünenler arasında Türkler başı çekiyor. Türkleri yüzde 21 ile Portekizliler ve İngilizler, yüzde 19 ile İspanyollar ve yüzde 17 ile İtalyanlar takip ediyor.

EKTSRA BAGAJ ÜCRETİ HAVA YOLU TERCİHİNİ ETKİLEMİYOR

momondo Türkiye Sözcüsü Serpil Öztürk, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Uçuş planlaması sadece bilet satın almaktan oluşmuyor. Bu süreçte tüketicilerin karşısına birçok ekstra masraf çıkabiliyor. Kullanıcılarımıza sunduğumuz ‘Yaklaşık Ek Ücret’ ürünü ile bu masrafları öngörebilme imkanı sunuyoruz. Seyahat severlerin karşılaştıkları en önemli sorunlardan biri, bavulları fazla ağır olduğu için ekstra ücret ödemek zorunda kalmaları. momondo olarak Türkiye dahil, farklı ülkelerdeki seyahat severlerin bu konuya nasıl yaklaştıklarını araştırdık. Buna göre Türkiye’de neredeyse her iki kişiden biri (yüzde 33), hayatında en az bir kere ekstra bagaj ücreti ödemiş. Bununla birlikte ücretsiz bagaj hakkının olmaması, havayolu şirketini seçerken belirleyici bir faktör değil. Tüm ülkelerdeki seyahat severlerin yaklaşık yüzde 90’ı, ücretsiz ekstra bagaj hakkının tercihlerini etkilemediğini söylüyor.”

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor