Haber Merkezi

Türkiye, UNESCO yolunda iddialı

Türkiye, UNESCO yolunda iddialı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, yeni dönemde UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne daha fazla ören yeri almak ve müzeleri dünyada farkındalık yaratacak şekilde gündeme getirmek istediklerini bildirdi.

Hüseyin Yayman, Türkiye’nin çok büyük bir kültürel mozaiğe sahip olduğunu ifade ederek, farklı ırktan ve medeniyetten insanların Türkiye’de bir ve beraber yaşamasının dünyaya gösterilmesi gerektiğini aktardı, Türkiye’nin önemli tarihi yapıları barındırdığını hatırlattı. Türkiye’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası asıl listesinde 15, geçici listede ise 60 kültürel varlığı bulunduğunu aktaran Yayman, daha fazla eserin bu listeye girmeyi hakettiğini vurgulayarak, şu açıklamalarda bulundu:

UNESCO

DAHA FAZLA ESER UNESCO’YA GİRMELİ

“Ağrı’dan Edirne’ye, Sinop’tan Hatay’a kadar birçok ildeki tarihi, kültürel ve turistik yerlerimiz UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesinde bulunuyor. Bunlardan bazılarının önümüzdeki dönemde asıl listeye girmesi için çaba gösteriyoruz. Şanlıurfa’daki Göbeklitepe, Türkiye’nin eski uygarlıklara ev sahipliği yaptığının en büyük kanıtıdır. Göbeklitepe’yi bütün dünyaya, insanlara anlatmamız lazım. Göbeklitepe’nin onda birine sahip olmayan ülkeler, kendilerini çok önemli bir turizm ülkesi olarak tanıtıyorlar. Halbuki bizde Göbeklitepe, Hazreti İbrahim Türbesi, Balıklıgöl, Harran’daki medrese var. Bu güzellikler, tarihi eserler saymakla tükenmez. İnşallah biz yeni dönemde UNESCO listesine daha fazla ören yerimizi almak, müzelerimizi dünyada farkındalık yaratacak şekilde gündeme getirmek istiyoruz. Türkiye’nin bu mozaik şeklindeki güzelliklerini bütün dünyaya anlatmak lazım.”

TÜRKİYE’Yİ HERKESİN GÖRMESİ LAZIM

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, sadece Şanlıurfa’da değil dört bir yanda bulunan tarihi eserlerin tanıtılmasının önemine dikkati çekti. Türkiye’de Hristiyan, Yahudi, Ermeni, Müslüman, Arap, Türk ve Kürtlerin beraber huzur içinde yaşadıklarını vurgulayan Yayman, bunun sonucunda ortaya çıkan barış medeniyetinin dünyaya daha etkili biçimde anlatılması gerektiğini söyledi. Yeni dönem için ciddi hazırlıklar yaptıklarını kaydeden Hüseyin Yayman; “Mesela Antakya’da Saint Pierre var. Belki oradaki müzeyi anlatabiliriz. Kurtuluş Caddesi, dünyanın en eski caddelerinden biri. Türkiye’de o kadar çok şey anlatabiliriz ki… Kapadokya’dan Sümela Manastırı’na, Uzungöl’den Macahel Kilisesi’ne pek çok şeyi anlatabiliriz. Türkiye’yi herkesin görmesi lazım. Bir insan ölmeden önce ömründe bir kere muhakkak Antep’i, Hatay’ı, Şanlıurfa’yı görmeli. Buralar çok önemli ve köklü medeniyete saip şehirler” sözlerine yer verdi.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su