Kadir Toprakkaya

İlk Türk gezgin grubu Kuzey Kutbu’na bayrak dikti

İlk Türk gezgin grubu Kuzey Kutbu’na bayrak dikti
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Gezginlerin hayalini uzun süredir süsleyen bir keşif daha FEST Travel ile nihayet gerçeğe dönüştü. Faruk Pekin liderliğindeki ilk Türk gezgin grubu, Kuzey Kutbu’nda 90 Derece’ye bayrak dikti.

FEST Travel, Türk turizminde bir ilkin daha öncüsü oldu. Uzun süreli bir planlama aşamasının ardından 14 Haziran tarihinde Faruk Pekin’in liderliğindeki 7 kişilik gezgin grubu, Kuzey Kutbu’na kendilerini götürecek dünyanın en büyük nükleer buzkıranlarından Zaferin 50. Yılı’na binmek üzere önce Moskova’ya, oradan da Rusya’nın kuzey limanlarından Murmansk’a doğru yola çıktı. Barents Denizi ve Franz Josef Toprakları’nın aşılmasının ardından gezginler, dünyanın en üst noktası olan Kuzey Kutbu’na ulaştı.

Kuzey Kutbu

UNUTULMAZ BİR AN…

Kutup kâşiflerinin yüzyıllardır süren heyecan dolu macerasına ortak olan FEST gezginleri, meridyenlerin tek bir noktaya dönüştüğü yere bayrak dikti. Kutup ayıları, balinalar, foklar, morslar ve kutup kuşları, bu yolculukta onlara eşlik etti. Gezginler, bu unutulmaz anın coşkusunu ve sevincini, uydu telefonu aracılığıyla aileleriyle paylaştı.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor