Cenay Toprakkaya

Turizm merkezleri çifte bayram yapacak

Turizm merkezleri çifte bayram yapacak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Yılda yaklaşık 3 milyon geceleme ile iç turizmin lideri olan Balıkesir’in Kuzey Ege ve Marmara Denizi’ne kıyısı olan turizm merkezleri ve esnaf, çifte bayram yaşayacakları Ramazan Bayramı’nı dört gözle bekliyor. Marmara’ya kıyı Erdek ve Kuzey Ege’ye kıyı Akçay’ın yanı sıra Ayvalık, Ören, Güre, Altınoluk ile Cunda, Marmara ve Avşa Adası gibi turizm merkezleri ile Balıkesir, genellikle yerli turistin tercihi oluyor.

Önemli turizm merkezlerine sahip, 25 binin üzerinde yatak kapasitesi ve 127 bin civarında ikinci konutun bulunduğu Edremit Körfezi’ndeki otel ve pansiyonlarda Ramazan Bayramı için doluluk oranları yüzde 90’lara ulaşırken, turizmciler ve esnaf çifte bayram için adeta gün sayıyor. Bayram ile başlayacak yaz sezonunda yerli turistin akınına uğraması beklenen Edremit Körfezi, önemli sayıda turist ağırlayacak.

turizm merkezleri

ESNAF SEZONDAN UMUTLU

Edremit Turizm İşletmecileri Derneği (EKTİD) Başkanı Yahya Yavuz, konu ile ilgili yaptığı açıklamada geçen yıl yaşanan darbe girişiminin turizmi olumsuz etkilediğini belirterek, bu yıl beklentilerinin yüksek olduğunu söyledi. Otel, pansiyon, esnaf ve sahillerdeki hediyelik eşya satıcılarının bayramla başlayacak yaz sezonunu beklediğini dile getiren Yavuz; “Bölgemiz iç turizmden faydalanan bir bölge. İç turizmin lideri olarak biliniyor. Dolayısıyla yerli turiste hizmet ediyoruz. Yoğun bir talep söz konusu. Şimdiden bölgemizdeki birtakım tesislerimizin doluluk oranları yüzde 80’leri aştı. Küçük otellerimiz ve diğer tesislerimiz de bayrama kadar doluluklarını tamamlayacaklar. Asıl bayram sonrası talepler de çok yoğun bir şekilde devam ediyor. Esnafımız umutl, hayırlısıyla kazasız belasız bir sezon diliyorum herkese” açıklamasında bulundu.

Didim

ÇİFTE BAYRAM HAVASI

Edremit Belediyesi kuruluşlarından Ed-Bel’in Genel Müdürü İbrahim Yakın ise Akçay, Altınoluk, Güre ve Zeytinli’deki otellerden sorumlu olduklarını belirterek, belediye otellerinde Ramazan Bayramı’nın başlangıcı olan 24 Haziran’daki doluluk oranlarının yüzde 100’e ulaştığını söyledi. Bayramdan sonra da bu doluluk oranlarının aynı şekilde devam edeceğini dile getiren Yakın; “İyi bir sezon olacak. Edremit’te son 5 yılın en iyi Mayıs ayı gerçekleşti. Ramazan Bayramı ile başlayacak olan turizm sezonu, Edremit Körfezi’nde çifte bayram havası yaşatacak” dedi.

DOLULUK ORANLARI YÜZDE 90’LARI GEÇTİ

Ayvalık Turizm Tanıtma Derneği Başkanı Ümit Özgültekin de, bu yıl Ramazan ayından önce Mayıs’taki hareketliliğin bile esnafın ve turizmcinin yüzünü güldürdüğünü kaydetti. İlçedeki tesislerde bayrama dönük doluluk oranlarının yüzde 90’ları geçtiğini vurgulayan Özgültekin; “Ayvalık’ta doluluk oranları yüzde 100’lere varacaktır. İnşallah iyi bir sezon geçireceğimize inanıyorum. Yıl boyunca çalışan, yorulan, tatili hak eden vatandaşlar da turizmciler de bayramı bekliyor. Bu bayram ve yaz sezonu herkese iyi gelecek” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor