Haber Merkezi

Turizimciden Almanya atağı

Turizimciden Almanya atağı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Batının Rusya’ya uyguladığı ambargo nedeniyle Ruble`nin yüzde 40`lara varan değer kaybının ardından turizm sektörü yeni arayışlara yöneldi.  Manavgat`taki turizmciler, tehlikeye giren Rus pazarına karşılık Almanya pazarında atağa geçmeye hazırlanıyor.

Manavgat Titreyengöl-Sorgun Turizm Yatırımcıları Birliği (TİSOYAB) Başkanı Hüseyin Aydoğan, önümüzdeki sezon Rus turizminde yaşanabilecek muhtemel sıkıntılara karşı Alman turizmini canlı tutacaklarını söyledi.  Halen bölge destinasyonuna gelen bu turistlerin yüzde 50si`ni Almanlar, yüzde 33`ünü Ruslar oluşturuyor.

Bölgeye gelen Alman turistlerin 10 yıl önce yüzde 62 seviyesinde olduğunu belirten Aydoğan, Rus turistlerin gelmesine bağlı olarak harcama potansiyeli yüksek Almanların İspanya, İtalya, Yunanistan, Mısır, Tunus, Hindistan ve Uzakdoğu ülkelerine kaymaya başladığını söyledi.

Bu bağlamda önümüzdeki yıl bölgeye gelen Alman turist oranını yüzde 50`lerden yüzde 60’lara çıkarmak için başta Kuzey Ren Westfalya eyaleti olmak üzere Bavyera, Bremen, Hamburg, Hessen, Renanya-Palatina, Thüringen, BadenWürttemberg, Brandanburg ve Aşağı Saksonya`nın başşehri Hannover`de çalışma başlattıklarını belirten Aydoğan, Rus turizminde oluşabilecek kaybı Alman turistlerle kapatmayı hedeflediklerini kaydetti.

TİSOYAB Başkanı, “Rus Rublesi`nin ambargo nedeniyle sürekli değer kaybı, 2015 turizmi için sıkıntı oluşturabilir. Rus parasındaki değer kaybı, tatil imkanlarını da kısıtlayacaktır. Muhtemel azalmayı, Alman turistlerle kapatmayı hedefliyoruz. Bu sebeple Almanya tanıtımlarına, başta ITB Berlin Fuarı olmak üzere özel önem veriyoruz. Bütün eyaletlerde tanıtım yapıyoruz. Almanya, bizim için çok önemli turizm pazarı. 25 yıldır hiç aralıksız tatile gelen turistler var.” diye konuştu.

Turizm Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Side-Manavgat Bölgesel Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özden de Rus parasındaki yüzde 40`lara varan değer kaybının, önümüzdeki sezon için risk oluşturduğunu kaydetti. Bölgeye gelen turistlerin yüzde 30`unu Rusların oluşturduğunu belirten Özden, “Bölgemize Rus turistlerin gelmesi nisan ayında belli olduğu için son dakikada şekillenebiliyor. Bölgemizin turizm can damarını, başta Alman turistler olmak üzere Avrupalılar oluşturuyor. Muhtemel bir riske karşı Alman pazarındaki canlılık arttırılmalı” dedi.

Bir Cevap Yazın

sonomed

vakıf taşdelen su

noyadecor