Hava Asal

Turizim temsilcilerinden Rus turist uyarısı

Turizim temsilcilerinden Rus turist uyarısı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Rus Rublesi’nin dolar karşısında ciddi oranda değer kaybetmesi nedeniyle endişerini dile getiren sektör temsilcileri bu durumun  Türk turizminde önümüzdeki yıl sarsıntıya yol açabileceği uyarısı yaptı

Antalya’da 2014 yılı için hedeflenen rakamlara şimdiden ulaşıldığını anlatan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Yusuf Hacısüleyman,  “Antalya’ya hava yoluyla Gazipaşa’dan ve Antalya Havalimanı’ndan giriş yapan turist sayısı 12 milyona yaklaştı. Ama kente gelen turist sayısı Antalya ve Gazipaşa havalimanlarından giriş yapan turistle sınırlı değil. Doğrudan Antalya’ya giriş yapanların dışında bir de aktarmalı gelenler var. İstanbul gibi Türkiye’nin diğer illerinden giriş yapan turistler aktarmalı olarak gelip Antalya’da tatil yapıyor. Bu rakamlarla 13 milyonu geçiyoruz. Bu yılki hedefimizi yakalamış oluyoruz’ diye konuştu.

Rubledeki düşüş

Buna karşılık önümüzdeki yılın çok zor olduğunu ve dikkat gerektirdiğini açıklayan Hacısüleyman, şöyle devam etti: ‘Çok zor bir yıl bizi bekliyor. Çünkü özellikle birinci pazarımız haline gelen Rusya’daki devalüasyondan dolayı alım gücünde çok ciddi bir düşme var. Sene başında 32 ruble 1 dolara karşılık geliyordu. Şimdi ise 1 dolar 53.97 rubleye yükseldi. Çok büyük devalüasyon var. Petrol fiyatlarının da düşmesinden dolayı Rus ekonomisi durgunluğa giriyor. Dolayısıyla önümüzdeki yıl, birinci pazarımızda sarsıntı söz konusu. O yüzden çok dikkatli olmamız gerekiyor’ dedi.

Süreci aşmak için ne yapmalı Hacısüleyman, bu zorlu süreci aşmak için ne yapılması gerektiğini de şöyle açıkladı: “Şu anda bir reçete yazmak mümkün değil. Ama yeni pazarları aktif hale getirmemiz lazım. Mevcut olanları da sayısal olarak artırmamız lazım. Tanıtım çalışmalarımızı iyi yapmamız lazım. Belki Dışişleri Bakanlığı’nın bazı vize uygulamalarını gevşetmesi gerekebilir. Bütün bu önlemlere tek tek bakılması lazım.’

Putin’i Antalya’ya getiren Turgut Gür’den kampanya önerisi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i, vali yardımcılığı yaptığı dönemde Antalya Belbidi’ndeki tatil köyünde misafir eden Türk-Rus İş Konseyi Onursal Başkanı Turgut Gür de rubledeki değer kaybının Rus ekonomisini derinden etkilediğini söyledi. Rubledeki düşüş nedeniyle ithal malların Rusya’da fiyatının yükseldiğini anlatan Turgut Gür, bunun turizme de etkisinin beklendiğini söyledi. Bir yıl öncesine kadar 30 rubleye 1 doların karşılık geldiğini anlatan Turgut Gür, “Şimdi 1 doların değeri 50 rublenin üzerine çıktı.

İthal ürünler Rusya’da pahalandı. Tatil de dövize endeksli olduğu için bundan turizm de olumsuz etkilenecek. Rusya’dan yılda 20-25 milyon kişi yurtdışına çıkıyor. Bunun yaklaşık dörtte biri Türkiye’ye geliyor. Türkiye’de ise en fazla Antalya tercih ediliyor. Türkiye’ye en fazla turist gönderen ülkeler sıralamasında Almanlardan sonra ikinci sırada yer alıyorlar. Hatta Antalya’da ilk sıraya geçtiler. Bu nedenle Rus turistler Türk ekonomisi için çok önemli. Ancak rublenin değeri dolar karşısında düştüğü için bütçesi dar olanlar önümüzdeki yıl turizme katılamayacaktır. Türkiye’nin bu durumdan daha az etkilenebilmesi için erken rezervasyon kampanyaları yapılması yararlı olacaktır” diye konuştu.

 

 

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor