Kadir Toprakkaya

Travel Expo Ankara Turizm Fuarı sona erdi

Travel Expo Ankara Turizm Fuarı sona erdi
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Ankara ATO Congresium’da “Travel EXPO Ankara” adıyla 23 Mart tarihinde kapılarını açan turizm fuarı sona erdi. Türkiye olarak turizm adına yaşanabilecek tüm olumsuzlukları yaşıyor olmamıza rağmen büyük ilgi gören fuar, gelecek yıllar için de umut verdi.

TÜRKİYE’NİN RENKLERİ SERGİLENDİ

Travel EXPO Ankara’ya Türkiye’den 42 şehrimiz katılırken; yurt dışından aralarında İran, Ukrayna, Malezya, Kolombiya ve Etiyopya gibi ülkelerin de yer aldığı 7 ülke katıldı. Ziyaretçiler fuarda doğudan batıya, kuzeyden güneye Türkiye’nin bütün renklerini görebilme ve yaşayabilme imkanı buldu. Bazı yörelerimiz halk oyunlarından örnekler sergilerken, bazı yörelerimiz de kendilerine özgü lezzetlerini ziyaretçilere tattırdı. Fuar boyunca katılımcı illerde yaşayan üreticiler, el sanatları yanında yetiştirdikleri ürünlerin de tanıtımını yapabilme fırsatına sahip oldu.

ONUR KONUĞU ÜLKE KKTC

Travel EXPO Ankara Turizn Fuarı’nın bu yılki onur konuğu ülkesi ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti oldu. Kendilerine tahsis edilen 300 metrekarelik alanda oluşturdukları stant ile adeta harikalar yaratan KKTC yetkilileri öylesine başarılı bir performans sergiledi ki, tüm ziyaretçiler tarafından uzun süre alkışlandı. Hemen her dakika son derece renkli görüntülerin yer aldığı KKTC standında; ziyaretçilere hellim böreği, gül şerbeti, ceviz tatlısı, kahve ve badem ikram edildi.

Travel Expo Ankara

PORTAKAL ATIŞALIM, KIBRIS’TA BULUŞALIM

KKTC Halk Oyunları Ekibi, stant içinde ve dışında her saat başı folklor gösterilerinde bulundu. Bir yandan da stant içinde KKTC’nin az bilinen özelliklerinden çömlekçilik ve sepetçilikten örnekler sergilendi. KKTC standının bir de yıldızı vardı, Kemal Deveci. 70 yaşındaki kaval ustası, Kıbrıs’ın geleneksel türkülerini kavalı ile seslendirdi. Özellikle “Portakal atışalım, Kıbrıs’ta buluşalım” adlı türkü hayli ilgi gördü. Katılımcılar, tam 9 kez tekrarlanan bu türküye uzun süre tempo tutarak doyasıya eğlendil.

KARDEŞ ŞEHİR DİYARBAKIR

Fuarın bu yılki kardeş şehri Diyarbakır olarak belirlendi. KKTC gibi aynı büyüklükte bir stant ile fuara katılan Diyarbakır’ın standı, büyük ilgi görenler arasındaydı. Geçtiğimiz yıl Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne tescil edilmeleri nedeniyle yabancı ziyaretçilerin de ilgisini çeken Diyarbakır standı, sergilediği halk oyunları ile de beğeni kazandı.

Atis Fuarcılık

ATİS Fuarcılık tarafından organize edilen Travel EXPO Ankara’nın perde arkasında iki kahraman vardı; Irina Iancioglo ve Liudmila Capsamun. Bu ikili, fuarın katılımcılarına destek verebilmek adına yoğun çaba harcadılar…

ÖZGÜN ŞEHİR KIRŞEHİR

Fuara bu yıl TOURMAG Turizm Dergisi de katıldı. Açtığı 15 metrekarelik stant içinde ziyaretçilere yaklaşık 2.500 adet dergi hediye eden TOURMAG yönetimi, ziyaretçiler arasında bir de mini anket yaptı. Ankete cevap veren 454 kişi en beğenilen stant olarak KKTC, Marmaris, Şanlıurfa, Bartın ve Amasya’yı gösterirlerken, en özgün şehir olarak ise Kırşehir’i seçtiler. Sadece 6 metrekarelik bir stant ile fuara katılan Kırşehir’in bu tercihte ön plana çıkmasındaki etkenlerden biri, fuar süresince çoğunluğu Neşet Ertaş’a ait seslendirilen türküler oldu.

TOURMAG Turizm Dergisi standında ziyaretçilere yaklaşık 2.500 adet TOURMAG hediye edildi…

FAYDALI KONFERANSLAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Travel EXPO Ankara’nın düzenlenme amaçlarından biri de, “Turizmin Geleceği” konulu konferanslardı. Bu amaç için ayrılan alanda uzmanlar cevap bekleyen soruları yanıtlarken, alınması gereken önlemlerin de altı bir defa daha çizildi. Bu konferanslardan en dikkat çekeni, “2017 – Kalkınma İçin Sürdürülebilir Turizm Uluslararası Yılı” başlığını taşıyordu. Atılım Üniversitesi’nden Doç. Dr. Gül Güneş’in verdiği konferans, son derece önemli konular içeriyordu. TOURMAG Turizm Dergisi sayfalarında bu konuya yer vereceğimizi burada not düşüyor, fuarın hazırlanmasında emeği geçenlere Türk turizmi adına teşekkürlerimi iletiyoruz.

KKTC Halk Oyunları Ekibi, gruplara ayrılarak katılımcıların stantlarını ziyaret etti. ATİS Fuarcılık Proje Sorumlusu Liudmila Capsamun ile birlikte TOURMAG Turizm Dergisi standını ziyaret eden grup, derginin Genel Yayın Yönetmeni Canan Toprakkaya tarafından karşılandı ve birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler…

Fuarın katılımcı ilçelerinden biri de Milas idi. Muğla Ticaret Odası Genel Sekreteri Kazım Sarıoğlu, Milaslılar Derneği Başkanı Baki Öner, Marmaris Ticaret Odası Genel Sekreteri Taşkın Baykara, Milas Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Çoban, Muğla Ticaret Odası Arge ve Dış İlişkiler Sorumlusu Gülay Aytaç, ziyaretçilere ev sahipliği yaptılar…

KKTC Devlet Halk Dansları Topluluğu’nun Travel EXPO Ankara Turizm Fuarı süresince sergilediği gösteriler, ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü…

Fuara basın  mensupları da büyük ilgi gösterdi. KKTC standının düzenlenmesinde emeği geçen isimlerden biri de, Çehreli Danışmanlık firmasının kurucusu Şehnaz Çehreli idi. Habertürk TV’ye bir röportaj veren Çehreli, “Burada KKTC’nin farklı özelliklerini de gösterebilme fırsatı bulduk” dedi…

One Response to Travel Expo Ankara Turizm Fuarı sona erdi

  1. Sehnaz 26 Mart 2017 at 23:34

    Sevgili Kadir Üstad, ne güzel derlemiş ve toparlamışsınız. Ellerinize sağlık. Tüm övgü ve destekleriniz için çok teşekkür ederiz. Sevgiler.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su