Kadir Toprakkaya

Tax Free alışveriş büyüdü

Tax Free alışveriş büyüdü
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Türkiye’de turistler için ‘Tax Free- Vergisiz Alışveriş’ hizmetini başlatan ve 20 yıldır ülke genelinde geliştiren Global Blue Türkiye firması verilerine göre, bu yılın ilk 6 ayında (Ocak- Haziran) yapılan Tax Free alışverişi, bir önceki yılın aynı tarihlerine oranla %42 büyüdü.

Turistlerin Türkiye’de yaptıkları alışverişi, vergi iadesi hizmetini sunarak daha cazip hale getirdiklerini ve her gecen sene yabancıların perakende cirolarındaki payının arttığını kaydeden Global Blue Türkiye Ülke Müdürü Selim Şeyhun, Tax Free alışverişte ciro bazında harcamada birinci sırayı İranlıların aldığını ve ardından Suudi Arabistan, Azerbaycan, Kuveyt ve Rusya’nın geldiğini söyledi.

Sıralamada ilk 5 içinde yer alan ülkelerin, bir önceki yıla göre yüzdelik büyümeleri karşılaştırıldığında; İran %57, Suudi Arabistan %147, Azerbaycan %3 ve Kuveyt %48 büyürken; içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle Rusya %-13 küçüldü. Geçtiğimiz yıl 3’üncü sırada olan Rusya, bu yıl 5’inci sıraya geriledi.

Haziran ayında, büyüme %48 gerçekleşti

Tax Free alışverişte, 2015’in Haziran ayında, bir önceki yılın Haziran ayına oranla %48 büyüme sağlandı. Selim Şeyhun, bu büyümede İstanbul Shopping Fest’in, yaz sezonu olması nedeniyle ülkemize gelen yabancı misafir sayısındaki artışın ve mağazalarda indirim sezonunun başlamasının rolü olduğunu belirtti.

Dünyadaki toplam Tax Free’nin %33’ünü Çinliler yapıyor

Dünyadaki toplam Tax Free alışverişinin %33’ünü Çinlilerin yaptığını ifade eden Selim Şeyhun, ülkemizde ise Çinlilerin payının %5 seviyelerinde olduğunu söyledi. Ülkemizin turizm ve alışveriş potansiyelini Çinlilerin yeni keşfetmeye başladığını anlatan Selim Şeyhun, “Bu yılın Haziran ayı ile geçtiğimiz yılın Haziran ayı verilerine bakıldığında, Çinlilerin yaptığı alışveriş %213 büyüdü. Önümüzdeki yakın gelecekte, perakendenin en büyük alıcılarından birisi Çinliler olacaktır” dedi.  unnamed

Tek alışverişte en yüksek harcamayı Katarlılar yapıyor

Tek alışverişte ortalama 2 bin 363 TL ile en yüksek harcamayı Katarlılar yapıyor. Katarlıları, ülkemize gelen gurbetçi vatandaşlarımız 1,978 TL ile takip ediyor. Ardından, 1,686 TL harcama ile Azerbaycan; 1,643 TL harcama ile Arap Emirlikleri ve 1,433 TL harcama ile Çinliler takip ediyor.

9 havalimanı ve AVM’ler ile yapılan işbirlikleri ile 30’a yakın şehir içi nakit iade ofisi, sınır kapıları ve limanlara hizmet götürdüklerini söyleyen Selim Şeyhun, ülkemize gelen turistlerin 12 bin mağazadan Tax Free hizmeti alabileceğini sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su