Cenay Toprakkaya

Syedra Antik Kenti turizme açılıyor

Syedra Antik Kenti turizme açılıyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Antalya’nın Alanya ilçesinde tarihi Tunç Çağı’na dayanan Syedra Antik Kenti turizme açılıyor. Syedra Antik Kenti’nde yapılan çalışmalar, Alanya Müze Müdürlüğü’nde düzenlenen bir toplantı ile tanıtıldı. Alanya Müze Müdürü Seher Türkmen, Syedra’nın tespit ve tescil çalışmaları hakkında bilgi verip, bugüne kadar keşfedilen değerlerini anlattı.

Syedra Yüzey Araştırma Başkanı Doç. Dr. Birol Can, Syedra Antik Kenti’nin geçmişinin Tunç Çağı’na uzandığını ve Helenistik döneme kadar kentte yaşam olduğunun görüldüğünü söyledi. Antik kentin çok geniş bir alana yayılmış limanıyla, kilisesiyle kilit bir noktada yer aldığını belirten Birol Can, şunları ifade etti:

KAZI ÇALIŞMALARINA YAKINDA BAŞLANACAK

“Yaptığımız yüzeysel araştırmalarda Helenistik döneme ait seramikler, kırmızı astarlı servis tabakları, Bizans dönemine ait sırlı seramikler, cam kaplara ait parçalar, çeşitli metal objeler, kirman ve dokuma tezgahlarına ait ağırlıklara rastladık. Gerçekleştirdiğimiz yüzey araştırmaları sonucunda Syedra’daki güzellikler gün yüzüne çıkmaya başlıyor. Syedra’da su sarnıçlarının yanı sıra Vaftiz Mağarası, kiliseler, tiyatro, mezarlıklar ve zeytin işleme atölyeleri gün yüzüne çıkarılmıştır. Önümüzdeki dönemde kazı çalışmalarına başlayacağız.”

syedra-antik-kenti-turizme-aciliyor-2

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su