Cenay Toprakkaya

Sümela Manastırı’na teleferik geliyor

Sümela Manastırı’na teleferik geliyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Sümela Manastırı’na teleferik projesi üzerinde ciddi şekilde çalıştıklarını, ihaleye çıkmaya hazır olduklarını söyledi.

Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu ve yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla Olimpiyat Parkı’nda gerçekleştirilen istişare toplantısında, belediyenin mevcut çalışmalarının yanı sıra yeni projeleri hakkında sunum yaptı. Sümela Manastırı bölgesinde teleferik yapılmasına ilişkin proje hazırlandığını anımsatan Gümrükçüoğlu, projenin ihale aşamasına getirildiğini belirterek, Türkiye’nin en önemli teleferik projesinin Sümela Manastırı’na kazandırılacağına dikkat çekti. Başkan Gümrükçüoğlu, açıklamalarına şöyle devam etti:

TURİZME KATKI SAĞLAYACAK

“Sümela Manastırı’na yönelik teleferik projesini çok ciddi şekilde çalıştık. Artık ihaleye çıkmaya hazırız. Teleferik önce seyir terasına, Sümela’nın karşı bölgesine çıkacak. Dileyenler oradan Sümela’yı seyredebilecek. Aynı zamanda Sümela’ya mevcut dar yolu kullanmadan yılda 400-500 bin ziyaretçi teleferikle çıkabilecek. Sümela’nın tadilata alınmadan önceki yıllık ziyaretçi sayısı 653 bindir. Bu çok büyük bir rakam. Teleferik kışın da hem seyir terasının hem karşı tarafta Sümela’nın ziyaretini sağlayacaktır. Bana göre Türkiye’nin en karlı teleferiği bu olacaktır ve turizme çok büyük hizmet edecektir.”

Sümela Manastırı

KARADENİZ’İN EN BÜYÜK YAŞAM ALANI

Gülcemal Projesi ile 800 bin metrekare yaşam alanı oluşturulacağını belirten Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu; “Gülcemal Projesi ile Karadeniz’in en büyük yaşam alanı ortaya çıkarılacak. Üç etap halinde tamamlanacak bu dev projenin birinci etap dolgu ve tahkimat çalışmaları tamamlandı. Bu kapsamda 250 bin metrekare alan kazandık. Projenin uygulandığı alanda su sporları yapılabilmesi için de imkan oluşturulacak. Bu alanda yapılabilecek projelere ilişkin önerilere açığız. Mesela burada Disneyland tarzı bir mekan oluşturulması için öneri var. Bu önemli. Neden? Samsun’dan bu yana Gürcistan dahil böyle bir yer yok. Böyle bir mekan, bölge illerimize de komşu ülkelere de Körfez ülkelerinden gelen misafirlerimize de hizmet eder” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor