Cenay Toprakkaya

Soğanlı Vadisi eski günlerini arıyor

Soğanlı Vadisi eski günlerini arıyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesi sınırlarında eskiden turistlerin vazgeçilmez uğrak noktası olan Soğanlı Vadisi, eski canlı günlerini arıyor.

Peribacaları, kaya oyma kiliseleri, manastırları ve doğal güzellikleriyle bir açık hava müzesini andıran Soğanlı Vadisi’nde turizm 1950’li yıllarda başladı. Eskiden köy statüsünde olan Soğanlı Mahallesi halkının turistleri eşeklerle turlara çıkarmasıyla turizm potansiyeli gelişen vadi, 2000’li yıllarda yılda yaklaşık 100 bin misafiri ağırlayan bir turizm merkezi oldu. Bunun yanında Soğanlı, yöre halkının yaptığı ve Anadolu kadınını andıran bez bebekleriyle adını sıkça duyurmaya başladı.

Soğanlı Vadisi

BİRÇOK TURİSTİK ZENGİNLİK BARINDIRIYOR

Son yıllarda turist sayısında ciddi düşüş yaşanan Soğanlı Vadisi, şimdilerde eski canlı günlerini arıyor. Soğanlı Mahallesi’nde turizm işletmeciliği yapan Gökhan Ablak, son yıllarda vadinin turizm potansiyeli açısından unutulmaya başlandığını, eski canlı günlerin hasretini çektiklerini söyledi. Vadinin, Kapadokya bölgesinin devamı niteliğinde olduğunu ve birçok turistik zenginlik barındırdığını belirten Ablak; “Daha önceden her gün 50’ye yakın turist otobüsü geliyordu. Şimdi burada tur otobüsü görmek hayal gibi. Aile olarak 50 yıldır turizm işiyle uğraşıyoruz. Biz bu vadiye 2005 yılına kadar eşeklerle turistlere tur düzenliyorduk. Bu, köylüler için önemli bir geçim kaynağıydı. Soğanlı’nın eski haline kavuşabilmesi için öncelikle kiliselerin restorasyondan geçmesi gerekiyor. Kiliseler eski haline getirilir ve iyi bir tanıtım yapılırsa, Soğanlı özlenen haline yeniden kavuşabilir” şeklinde konuştu.

Zeytinli Rock Festivali

Bir Cevap Yazın

sonomed

vakıf taşdelen su

noyadecor