Air Photos

 Haber Merkezi

Sinop’ta kruvaziyer turizmi için hamle bekleniyor

Sinop’ta kruvaziyer turizmi için hamle bekleniyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Bünyesinde barındırdığı doğal güzellikler ve önemli tarihi merkezleriyle özellikle son 10 yılda kruvaziyerlerin uğrak noktası haline gelen Sinop’a 2016 yılında sadece 2 yolcu gemisinin demirlemesi, turizmcilerde üzüntüye neden oldu. İl Kültür ve Turizm Müdürü İrfan Göz, kruvaziyer turizmindeki düşüşte Türkiye aleyhine yurt dışında yapılan olumsuz propagandaların etkili olduğunu söyledi.

Yabancı turistlerin bir yeri ziyaret etmeden önce dikkat ettikleri en önemli konunun güvenlik olduğuna işaret eden Göz; “Dış kaynaklı bazı odaklar ‘Türkiye güvensizdir’ gibi söylemlerle ülkemize karşı olumsuz propaganda yürütüyor. Bu söylemlerle turizmimizi baltalama gayreti içindeler” dedi. Kruvaziyerlerin tekrar Sinop’a gelmesi için yapılan “kara propagandayı” bertaraf etmeleri gerektiğini vurgulayan İrfan Göz, şöyle devam etti:

TURİST ÖNCE GÜVENLİK İSTER

“Turist önce güvenlik ister, yani ülke güvenliği çok önemli. Son dönemde dışarıda aleyhimize yapılan olumsuz propagandalarla ‘Türkiye güvensizdir, gitmeyin’ gibi asılsız söylemlerde bulunuyorlar. Buradaki amaç, ülke turizmini baltalamak. Bizim bu yalan ve aslı olmayan propagandaları bertaraf etmemiz gerekiyor. Bunu başarmalıyız ki, kruvaziyerlerin gelmesinin önünde hiçbir engel kalmasın. Sonuçta kruvaziyerin gelmesi, ülkelerdeki güvenlikle alakalı bir mesele.”

GELEN GEMİ SAYISI 2’YE DÜŞTÜ

Güvenlik kadar Sinop’un tanıtımının da önem taşıdığına dikkati çeken Göz, şunları kaydetti: “2014 yılında ilimize gelen gemi sayısı 31 olmuştu. Geçen yıl ise 5 kruvaziyer gelmişti. Sinop’a son 10 yılda her yıl ortalama 18 kruvaziyer geliyordu. Bu yıl gelen gemi sayısı ise sadece 2. Bu sayıyı tekrardan yükseltmek için atılması gereken tüm adımları atmalıyız. Kruvaziyerleri yönlendiren, yollarını belirleyen firmalara Sinop’u bir şekilde tanıtmamız lazım. Balatlar Kilisesi, inanç turizmi açısından önemli bir yerde duruyor. Gerze başta olmak üzere diğer ilçelerimizde yine inanç turizmiyle alakalı tarihi mekanlar var. Bunları gün yüzüne çıkartıp turizme kazandırırsak, geçmişte olduğu gibi yine kruvaziyerlerin Sinop’a gelmesini sağlayabiliriz.”

kruvaziyer turizmi

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su