Haber Merkezi

Seyahat için 4,5 milyar lira harcandı

Seyahat için 4,5 milyar lira harcandı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 yılının ikinci çeyreğine ilişkin “Hanehalkı Yurtiçi Turizm Araştırması” sonuçlarını açıkladı. Buna göre Nisan, Mayıs ve Haziran aylarından oluşan ikinci çeyrekte seyahate çıkanların bir ve daha fazla geceleme kaydıyla ülke içinde yaptıkları toplam seyahat sayısı, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7,3 azalarak 12 milyon 85 bin olarak gerçekleşti. Bu dönemde seyahate çıkanlar, 83 milyon 437 bin geceleme yaptı. Ortalama geceleme sayısı 6,9 gece ve seyahat başına yapılan ortalama harcama ise 372 lira oldu.

Yerli turistlerin yurt içinde yaptıkları seyahat harcamaları, yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,8 arttı ve 4 milyar 500 milyon 403 bin lira olarak kayıtlara geçti. Seyahat harcamaları, kişisel veya paket tur harcamaları olarak yapıldı. Yurt içi turizm harcamasının yüzde 91’ini (4 milyar 95 milyon 851 bin lira) kişisel, yüzde 9’unu (404 milyon 551 bin lira) ise paket tur harcamaları oluşturdu.

seyahat

EN ÇOK ARKADAŞ VE AKRABA EVİ TERCİH EDİLDİ

Seyahate çıkış sebeplerine bakıldığında yakınları ziyaret amacıyla yapılan seyahatler yüzde 62,6 ile ilk sırada gelirken; ikinci sırada yüzde 20,6 ile gezi, eğlence ve tatil, üçüncü sırada ise yüzde 7,9 ile sağlık yer aldı. Bu dönemde seyahate çıkanlar, 60 milyon 581 bin geceleme sayısıyla en çok arkadaş ve akraba evinde kaldı. Konaklama türlerine göre geceleme sayısında ikinci sırada 8 milyon 522 bin gecelemeyle “kendi evi” yer alırken, bunu 6 milyon 916 bin geceleme sayısıyla “otel” takip etti.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su