Haber Merkezi

Şanlıurfalı kadınlar en iyi isot için yarıştı

Şanlıurfalı kadınlar en iyi isot için yarıştı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından ödüllü geleneksel isot (biber) yarışması düzenlendi. Mutfak Müzesi’nde gerçekleştirilen yarışmaya; yaptıkları isotlara “Urfa kalesi”, “Zakkum”, “Zılgıt”, “Aynzeliha gölü” gibi ilginç rumuzlar veren 167 kadın yarışmacı katıldı.

Yarışma kapsamında oluşturulan 7 kişilik jüri; 87 biberi rengine, tuzuna ve tohum oranına bakarak ön elemeyle eledi. Kalan 80 isota koklayarak ve tadarak not veren jüri üyelerinin, değerlendirme yaparken zorlandıkları görüldü. Jürinin değerlendirmesinin ardından “Zerde” rumuzlu isotla Fehime Erikli birinci, “Zeytin” rumuzlu isotla Dursun Esen ikinci, “Firuzbey” rumuzlu isotla da Ayşe Esen üçüncü oldu.

isot

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜL VERİLDİ

Yarışmada birinciye bin 500, ikinciye bin 250, üçüncü ve mansiyon ödülüne layık görülenlere de bin lira para ödülü verildi. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Turizm ve Tanıtım Şube Müdürü Necmi Karadağ, jüri üyelerinin isotların tadına, rengine, yağ oranına bakarak değerlendirmede bulunduklarını dile getirerek; “Amacımız Şanlıurfalı kadınların kendi elleriyle yaptıkları isotların en iyisini bulmak ve tanıtımını yapmaktır” dedi.

sanliurfali-kadinlar-en-iyi-isot-icin-yaristi-1

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su