Haber Merkezi

Sakarya’da termal otel için doğa katliamı yapıyorlar iddiası

Sakarya’da termal otel için doğa katliamı yapıyorlar iddiası
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Sakarya’da Bıçkıdere ormanlarında inşa edilecek termal otel için sıcak su aranıyor.  Emsey Termal’in Bıçkıdere Ormanları’nda inşa etmeyi planladığı otel için sıcak su bulma çalışmaları köylüleri tedirgin etti. Köylüler, doğa katliamı yapıldığını iddia ederken, Emsey Termal’den Cengiz Bozca, “Burasının Afyon gibi olmasını istiyoruz. Ancak izin almadan tek bir ağaç dahi kesmedik” dedi.

Emsey Termal’in, iki yıl önce Sakarya İl Özel İdaresi’nden aldığı izinler sonrası çalışmalar başladı. Köylüler ise, ormanda ‘doğa katliamı’ yapıldığını iddia etti. Emsey firması açılacak termal otel için 3 köyü besleyen Bıçkı Dere’nin suyunu kiraladığı belirtildi.25 kilometre boru döşeyen firma, aldıkları suyu iki alanda kullanmayı planlıyor.

Döşenen iki borudan alınan suyun bir kısmı inşa edilecek termal otelde kullanacak, diğer kısmı ise içme suyu olarak piyasaya sürecek. Kuraklıktan dolayı azalan suyun köy halkına zor yettiği, Bıçkıdere köyü dışında derenin Ahmediye ve Taşburun köylerini de beslediği söyleniyor. Köylüler tarım arazileri ve hayvanları için bu suyu kullandıklarını belirtiyor. Suyun biraz azalmasının bile köyler arasında kavgalara yol açacağı belirtiliyor.

Emsey Termal Enerji Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Bozca, çalışmaların tamamının devlet tarafından izinli olduğunu ifade ederek, “Gayri kanunu bir iş yapmıyoruz. Biz ağaç kesmiyoruz. Orası Turizm Bakanlığı tarafından turizm alanı ilan edildi. Termal su için sondaj ve içilebilir su için boru döşüyoruz. Otel projemiz daha kabul edilmedi. Turizm Bakanlığı’ndan izin bekliyoruz. 350-400 kişiye istihdam sağlayacağız. Burasının Afyon gibi olmasını istiyoruz. Ancak izin almadan tek bir ağaç dahi kesmedik” dedi.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor