Cenay Toprakkaya

Sakarya’da jeotermal kaynak bulundu

Sakarya’da jeotermal kaynak bulundu
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (SASKİ) jeotermal kaynak arama çalışmaları sırasında Sapanca ilçesinde jeotermal kaynak bulundu. İlçenin Uzunkum bölgesinde yürütülen arama faaliyetlerinde, 1.180 metre derinlikte 40 derecenin üzerinde jeotermal suya ulaşıldı.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, bölgedeki çalışmaları yerinde inceledi. Toçoğlu, yaklaşık bir yıl önce Sakarya’da üç noktada sıcak su arama faaliyetlerine başladıklarını, üç noktadan ikisinden olumlu sonuç aldıklarını ifade ederek; “Daha önce Akyazı’da, sonra ise Sapanca’da 1.100 metre derinlikte sıcak su temin etmiş olduk. Suyun debisi ve sıcaklığı konuları netleştikten ve gerekli tahliller yapıldıktan sonra bu sıcak suları halkın kullanımına açmış olacağız. Sakarya’ya ve Sapanca’ya özellikle turizm potansiyeli açısından önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Sakarya

TURİZM VE EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAK

Suyun durumuna göre analizler yapıldıktan sonra, kapasitesi ve sıcaklığına göre tesis de yapılabileceğini ya da mevcut tesislere katkı sağlanabileceğini aktaran Başkan Zeki Toçoğlu; “Test sonuçlarının turizm açısından uygun olması halinde, şehrimizi hem turizm hem de ekonomik anlamda daha da güçlendirecektir. Jeotermal turizm açısından uygunluğunu gerekli testlerden sonra değerlendireceğiz. Şehrimize hayırlı olsun” dedi.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su