Kadir Toprakkaya

Safranın ana vatanına lezzetli bir tur!

Safranın ana vatanına lezzetli bir tur!
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Lezzet ve kültür turları düzenleyen Gezgin Damaklar, 24-25 Ekim tarihlerinde Safranbolu‘ya bir tur düzenliyor.

Kahvaltı ve yemeklerin de dahil olduğu, 20 kişinin katılabildiği, karayoluyla gerçekleşen gezinin ücreti 595 TL.

Turda sizi neler bekliyor?

Safranbolu’da Safran Çiçeği Hasadında dünyanın en pahalı bitkisi olarak bilinen, daha çok gıda, boya ve kimya sanayinde kullanılan ve gramı 20 – 25 TL olup ağırlığının 100 bin katı sıvıyı boyayan narin Safran Çiçeklerinden toplama ve yörenin otantik yapısı içinde olduğunca yöre halkı ile iç içe zaman geçirerek, doyumsuz yöre lezzetlerini tatma imkanı bulacaksınız.

unnamed (8)

Turun ilk bölümünde, Kaymakamlar Müze Evi’ni ziyaretin ardından, çevreyi gezmek isteyen konuklar ilçenin daracık tarihi sokaklarında Cinci Han ve Hamamı, Köprülü Camii, Semerciler Çarşısı, Manifaturacılar Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı, Eski Hükümet Konağı’nı ve Saat Kulesi’ni tanıyacak tura katılmak istemeyen konuklar da, ilçede yöre esnafı ve zanaatkarları ile iç içe dileklerince vakit geçirebilecekler. Safranbolu’nun ünlü Cumartesi Pazarı’nda dolaşıp alışverişte yapabilirsiniz.unnamed (6)

Ertesi gün, hasat öncesi kahvelerinizi muhteşem güzellikteki Tokatlı Kanyonu’nda alarak, Safran Çiçekleri hasadını göreceğiniz Davutobası Köyüne ulaşacaksınız. Köyde bu işle uğraşan kendini Safran Çiçeğinin üretimine adamış olan İsmail Bey’e konuk olacak ve bilgi alacaksınız. Çok nadide bir çiçek olan Safran, hasat için uygunsa Köydeki Safran tarlasına gidilecek, Safran toprağına zarar vermemek için küçük gruplar halinde toplanmalısınız.

unnamed (9)

Daha sonra Yörük Köyü’ne uzanarak burada köyü gezecek Köy Çamaşırhanesi ve Sipahiler Konağı’nı tanıdıktan sonra muhteşem bir yemeğe konuk olacaksınız. Yemeniciler Arastasında son alışverişlerinizi yapacak, dükkanlarda Safran çiçeği içeren sabun, esans vs gibi kozmetik ürünlerden de alabileceksiniz.. Daha sonra İmren Lokumcusun da Lokum Yapımını izleyip bol, bol alışveriş yapma şansınız var.unnamed (7)

Lezzet düşkünü Gezgin Damaklar, bu turda kuyu kebabı, iç pilav, Safranbolu bükme, sebzeli erişte çorbası, sebzeli dana güveç, su böreği, yaprak sarma, safranlı zerde, ıspanaklı – peynirli ve patatesli gözleme, baklava, kızılcık şerbeti gibi yöre lezzetlerini tadabilecek.

unnamed (1)

‘Safranbolu Safran Çiçeği Hasadı’nda’ turuyla ilgili detaylı bilgi için: www.gezgindamaklar.com  / Tel :  0216 348 53 90

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su