Hava Asal

Rakamlar ikiye katlandı! Türk turizimciden ABD pazarına sıkı takip

Rakamlar ikiye katlandı! Türk turizimciden ABD pazarına sıkı takip
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Türkiye, harcama potansiyeli en yüksek turist grupları arasında yer alan ABD`lileri cezbetmeye devam ediyor.  Körfez savaşıyla dibe vuran ABD pazarı geçen sürede kendini toparlamakla kalmadı, turist sayısını da ikiye katladı.

Türkiye’ye en fazla turist gönderen 10 ülkeden biri olan ABD’den gelen turist sayısı bu yıl da artışını sürdürdü. Ocak-Ekim 2014 döneminde Türkiye’ye gelen ABD’li turist sayısı yüzde 1.2 artışla 708 bin kişiye ulaştı. Bu 708 bin ABD’linin 469 bini İstanbul’u tercih ederken, otelciler de bu potansiyelin yükselerek devamı için harekete geçti.

THY İle İşbirliği

ABD pazarındaki yükselişi desteklemek isteyen TUROB, Türk Hava Yolları (THY) işbirliğiyle çalışmalara başladı. Bu kapsamda ilk etapta Washington ve Houstan`dan 15 kadar acente yetkilisi İstanbul’da ağırlandı. Gerçekleştirilen İstanbul tanıtım turu kapsamında, işbirliği fırsatları da değerlendirildi. ABD pazarının geliştirilmesi amacıyla TUROB ve THY, 5 yıldan bu yana işbirliği çalışmaları yapıyor. Özellikle THY’nin yeni açtığı hatlarda yoğunlaşan bu işbirliği sayesinde, bölgenin önde gelen tur operatörleri, seyahat acenteleri yöneticileri ve basın mensupları, İstanbul’da TUROB üyesi tesislerde ağırlanıyor. Her yıl 50’ye yakın noktayı hedef alan tanıtım gezileri de ABD pazarına odaklanmış durumda.

Çalışmalar Süerecek

TUROB’un ABD pazarıyla ilgili çalışmaları çeşitli etkinlik ve organizasyonlar ile devam edecek. ABD pazarını değerlendiren TUROB Yönetim Kurulu Başkanı Timur Bayındır, geçen yıl ülkemize 785 bin ABD’li turist geldiğini, bunun 503 bininin İstanbul’da konakladığını belirtti. Bayındır “Kalış süreleri ve harcamaları dikkate alındığında önemli bir kaynak pazar olan Amerika`da, THY`nin de desteği ile ülke payımızın artırılmasını hedefliyoruz. Her zaman pazar ve ürün çeşitliliğinin önemi üzerinde duruyoruz. Yaptığımız çalışmalar Amerika pazarındaki potansiyelin daha iyi değerlendirilebileceği yönünde, böylelikle THY`nin de desteği ile bölgedeki seyahat acentası, tur operatörü ve basın mensuplarını İstanbul`da ağırlamaya başladık. Washington ve Houstons’dan gelen misafirlerimize ev sahipliği yapan Eresin Hotels ile Martı İstanbul Hotel’e sektörel desteklerinden ötürü teşekkür ederim” dedi.

Para Harcamayı Seviyorlar

Türkiye’ye gelen turistlerin kişi başı ortalama harcaması 800 dolar civarında bulunurken, ABD’lilerde bu rakam bin doları aşıyor. ABD pazarı 2000 yılında ulaştığı 515 bin kişilik turist sayısından sonra ikinci Körfez savaşının da etkisiyle 2003 yılında 222 bine kadar gerilemişti. ABD’de pazarı 2005 yılında yeniden yükselişe geçerken 2013 yılında Türkiye’ye ABD’li turist sayısı gelen turist sayısı 785 bine ulaştı. Genellikle 5 yıldızlı oteller ile butik otellerde konaklayan ABD’li turistlerin Türkiye’ye geliş nedenleri arasında iş ve kültür turizmi başta geliyor. Şehir kurları, rehberli turlar, gastronomi turları, SPA ve wellness paketleri de ABD’li turistleri cezbeden unsurlar arasında yer alıyor. Türkiye’ye gelen ABD’lilerin dörtte üçü İstanbul’u tercih ederken, Kapadokya ve Efes diğer en fazla talep gören yerler olarak öne çıkıyor.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor