Haber Merkezi

Prusias Ad Hypium antik kentinde doğa yürüyüşü

Prusias Ad Hypium antik kentinde doğa yürüyüşü
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Düzce Belediyesi ve Konuralp Turizm Marka ekibi tarafından düzenlenen trekking etkinliğinde vatandaşlar, Prusias Ad Hypium antik kentinde yürüyüş yaptı. Etkinliğe katılan Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, gazetecilere yaptığı açıklamada Konuralp Mahallesi’nin tarihi dokusunu turizme kazandırmak istediklerini söyledi.

Prusias Ad Hypium antik kentinin de yer aldığı bölgede çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiklerini anlatan Keleş; “Bu doğa yürüyüşü Konuralp’te daha önceden belirlediğimiz bir destinasyon üzerinde olacak. Bu destinasyon, Konuralp’in giriş kapası olarak belirlediğimiz Atlıkapı’dan başlıyor. Şu an antik tiyatronun içerisindeyiz, buradan da su kemerine doğru yürüyeceğiz, oradan da dereye ineceğiz. Mayıs çiçeklerinin içerisinden bir yürüyüş olacak bu. Derenin içerisinde bir turistik tesis yapıldı, tam bir köy ortamı oluşturuldu. Derenin içerisinden yürümek suretiyle Roma Köprüsü’ne geçeceğiz. Oradan da tekrar başladığımız noktada yürüyüşümüzü bitirmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

YÜRÜME YOLU VE SATIŞ OFİSİ OLUŞTURULACAK

Başkan Keleş, yapılan trekking etkinliğinin önümüzdeki aylarda daha farklı anlamlar kazanacağını vurgulayarak, şunları kaydetti: “Hem antik kentteki kazı çalışmaları biraz daha ilerlemiş olacak, hem de Roma Köprüsü ile çalışmalar ilerlemiş olacak. Biz bu yürüyüş yolunun üzerine ışıklı aydınlatılmış, çiçeklendirilmiş, yer yer farklı birtakım tekniklerle desteklenmiş bir yürüme yolu yapacağız. Bittiği noktada da şu anda Konuralpli hemşehrilerimizden oluşturduğumuz bir ekip tarafından hazırlanan, satışa uygun birtakım materyallerin satıldığı bir satış ofisi oluşturacağız.

Prusias Ad Hypium

PANSİYON VE RESTORANLAR YAPILACAK

Burada bir ev kiraladık. Tarihi konaklardan iki tanesini kiraladık ve bunları hızla pansiyona dönüştürüyoruz. Ayrıca Konuralp yemekleri yapan bir restorant yapıyoruz. Buraya gelen kişi, dört sorunun cevabını bilerek gelecek. Ne görecek, ne istikamette yürüyecek, ne satın alacak, Konuralp’e ait ne yiyecek nerede yatacak? Bunları söyleyemezsek, gelen insanlara hiçbir cazibe yok demektir. Bu açıdan bir an önce kazı çalışmalarını belirli bir noktaya getirmek durumundayız.”

ANTİK KENTTE 10 KM YÜRÜDÜLER

Mehmet Keleş, kentin yakın Karadeniz olarak nitelendirildiğini anımsatarak; “Burası Ankara-İstanbul’un tam ortasında, çevresindeki 25 milyon insan için bir uğrak nokta olacaktır” dedi. Daha sonra vatandaşlar, antik kentte yaklaşık 10 kilometrelik bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su