Haber Merkezi

Podgorica’daki tarihi saat kulesini TİKA onaracak

Podgorica’daki tarihi saat kulesini TİKA onaracak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Karadağ’ın başkenti Podgorica’nın sembollerinden tarihi saat kulesi, TİKA tarafından restore edilecek. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Podgorica Koordinatörü Ahmet Altun, Podgorica Belediye Başkanı Slavoljub Stijepovic ve Karadağ Kültürel Mirası Koruma İdaresi Müdürü Anastazija Miranovic, saat kulesinin restorasyonuna ilişkin protokolü imzaladı.

Saat kulesinin bulunduğu Becir-beg Osmanagic Meydanı’nın düzenlenmesini de kapsayan restorasyon çalışmalarının, yılbaşından sonra başlatılması ve turizm sezonu açılmadan önce tamamlanması öngörülüyor. İmza törenine katılan Türkiye’nin Podgorica Büyükelçisi Serhat Galip, burada yaptığı açıklamada proje için yaklaşık yarım milyon avroluk bütçe ayrılacağını ifade ederek; “Bu hem Karadağ’ın ve Karadağlıların, hem de ülkemizin hak ettiği bir faaliyet olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Podgorica

RESTORASYON HERKESİ MEMNUN EDECEK

TİKA Karadağ Koordinatörü Altun da projelerinin büyük çoğunluğunun eğitim, sağlık ve restorasyon çalışmalarına yönelik olduğunu belirterek, bu projenin gerçekleştirilmesiyle saat kulesi ve çevresinin ülkedeki en güzel yerlerinden biri haline geleceğini söyledi. Belediye Başkanı Stijepovic ise Podgorica’nın TİKA ile birçok alanda son derece iyi bir işbirliği içinde olduğunu kaydederek; “Bölgenin sembolü haline gelen saat kulesi ile Becir-beg Osmanagic Meydanı’nın restorasyonu herkesi memnun edecek” dedi.

DİNLER ARASI HOŞGÖRÜNÜN SEMBOLÜ

Saat kulesinin dinler arası hoşgörünün sembolü olduğunu vurgulayan Stijepovic; “Eskiden öyleydi, şimdi de öyle. Saat kulesi daha güzel bir ışıltıyla parlayacak” diye konuştu. Karadağ Kültürel Mirası Koruma İdaresi Müdürü Miranovic ise Karadağlıların, Podgorica’nın sembolü olan saat kulesine karşı daha sorumlu bir tavır takınması gerektiğini ifade etti.

İKİ DÜNYA SAVAŞI GÖRDÜ, AYAKTA KALMAYI BAŞARDI

Şehirdeki nadir Osmanlı eserlerinden biri olan saat kulesinin 17. yüzyılın sonlarında inşa edildiği biliniyor. Tamamen taştan yapılan, 16 metre yüksekliğinde, dört kenarlı, üst kısmında dört penceresi ve saati bulunan kule, iki dünya savaşında da yoğun bombardımana maruz kalan şehirde ayakta kalmayı başaran nadir tarihi eserlerden biri.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su