Haber Merkezi

Pamukkale travertenlerinde görsel şov

Pamukkale travertenlerinde görsel şov
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Pamukkale travertenlerinin belirli sürelerle ışıklandırılması, ışık oyunlarını sağlayacak ışık sisteminin kurulması ve balon uçuşlarının yapılması için çalışma başlatıldı.

Denizli Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Denizli’nin ve Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Pamukkale’nin balonla havadan gezilebilmesi, travertenlerin ışıklandırılması ve ışık şovlarıyla görsel olarak güzelleştirilmesi amacıyla yapılması gereken işlerin görüşülmesi için Vali Ahmet Altıparmak başkanlığında toplantı gerçekleştirildiği belirtildi. Valilik Toplantı Salonu’ndaki toplantıya Vali Yardımcısı İsmail Soykan, Merkezefendi Kaymakamı ve Pamukkale Kaymakam Vekili Şükrü Görücü, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, ilgili kurumların müdürleri, Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı ve Laodikya Kazı Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, Denizli Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu Başkanı Sabahattin Kara, TÜRSAB Bölge Yönetim Kurulu Başkanı Turan Köseoğlu ile TÜRSAB Pamukkale Müdürü Levent Demirağlı katıldı.

Pamukkale

HEDEF, BÖLGE TURİZMİNE KATKIDA BULUNMAK

Vali Altıparmak; Denizli’de doğal, tarihi ve kültürel miras olarak birçok önemli değerin olduğunu, bu değerlerin herkes tarafından bilindiğini, amaçlarının bu değerlerin öncelikle korunarak daha etkin kullanılması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması olduğunu kaydetti. Ziyaretçilerin daha uzun süre bölgede konaklamalarını sağlayacak aktivite zenginliğinin oluşturulması gerektiğini de dile getiren Altıparmak; “Balon, travertenlerin ışıklandırılması ve ışık oyunları projelerine ilave olarak her yaş grubuna hitap eden çeşitli etkinlik ve aktivitelerle ziyaretçilerin güzel vakit geçirebileceği yerler ve ortamlar oluşturmalıyız. Bölge turizmine daha fazla nasıl katkıda bulunulabileceğini düşünüp, kafa yormamız gerekiyor. Herkes kendi sorumluluk alanında bu tür projelerin dünyada nasıl uygulandığını inceleyip, biraz daha farklı ne yapabiliriz diye araştırmalı. Çok dikkatli ve titiz davranarak elimizdeki kıymeti, cevheri sunmalıyız” dedi.

BALON UÇUŞLARININ OLUMLU KATKISI OLACAK

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Kapadokya Temsilcisi Sinan Çetinkaya da, Kapadokya’daki balon uçuşları ile ilgili Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü adına yapmakta olduğu çalışmaları, tecrübelerini ve balon uçuşlarının Kapadokya yöresine kattığı değerleri anlatarak, balon uçuşlarının yöre turizmine çok olumlu katkılarının olacağını paylaştı.

pamukkale-travertenlerinde-gorsel-sov-3

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su