Haber Merkezi

Aya Yorgi Kilisesi turizme kazandırılacak

Aya Yorgi Kilisesi turizme kazandırılacak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Bilecik Osmaneli’nde 1800’lü yılların sonunda yapılan, bugün harabe durumdaki Aya Yorgi Kilisesi, restorasyonun ardından müze olarak turizme hizmet edecek. Projesi Anıtlar Kurulu tarafından onaylanan tarihi yapının, 2017 yılında başlaması planlanan restorasyonunun 2 yılda tamamlanması hedefleniyor.

Belediye Başkanı Münür Şahin, Osmaneli ilçesinin tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını ve tarihçilerin saptamasına göre ilçenin tarihinin M.Ö. 8 binli yıllara dayandığını aktararak; “Buranın en önemli özelliği, Selçukluların İznik’i fethetmek için yola çıktıklarında ilk geldikleri ve Türkleştirdikleri yer olmasıdır. 1075 yılında Osmaneli, eski adıyla ‘Lefke’ sonra da İznik, Selçuklulara katılıyor ve bildiğiniz gibi Anadolu Selçuklu Devleti kuruluyor. Bunun başkenti de İznik olarak belirleniyor. 1075’ten bu yana da Osmaneli, Türk kenti olma özelliğini sürdürmüş. Bu çok önemli bir olay. Haçlı Seferleri sırasında da Haçlılar hiçbir zaman buraya girememişler çünkü, burada savaşçı Türkler yaşıyormuş. Yani en önemli değerlerimizden biri, o tarihten beri Osmaneli’nin kesintisiz Türk kenti olmasıdır” dedi.

YANGIN VE AFETLERE DAYANAMADI, BÜYÜK ZARAR GÖRDÜ

İlçede tarihi yansıtan birçok yapı bulunduğu anlatan Şahin, bunlardan birinin de Aya Yorgi Kilisesi olduğunu belirtti. Kilisenin bulunduğu bölgenin antik çağda tapınak alanı olarak kullanıldığını öğrendiklerini ifade eden Başkan Şahin; “Hristiyanlıkla beraber bu alan kilise olarak kullanılmaya başlanmış. Buradaki kilise, zamanla meydana gelen yangın ve afetler nedeniyle yıkılmış. En son bundan önceki kilise de Osmaneli’de çıkan yangında büyük zarar görüyor. Daha sonra 1800’lü yıllarda, buraya Macar bir mühendisin çizdiği bu kilise yapılıyor. O dönemden bugüne kadar da varlığını sürdürüyor” şeklinde konuştu.

RESTORASYON FAALİYETLERİ 2 YILDA BİTİRİLECEK

Münür Şahin, kiliseye ilişkin kamulaştırma işlemlerinin tamamlandığını, burada ilavelerle birlikte 4 bin metrekarelik bir alana ulaştıklarını belirterek, şöyle devam etti: “Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Nabi Avcı ile görüştük. Buranın restorasyonu yaklaşık 2-3 milyon lira civarında bir rakam tutuyor. Projesini kuruldan geçirdik ve onaylattık. Bakanlığımızdan da tahsilini yaptık. İnşallah, 2017 yılının yatırım planı içerisinde yer alacak. Restorasyon çalışmaları da 2017 yılında başlayacak ve 2 yıl sürecek. Restorasyonun tamamlanmasıyla burası ayağa kalkmış olacak ve Osmaneli tarihi bir değerini daha kazanmış olacak.”

TEKRAR İBADETE AÇILMAYACAK

Restorasyon projesi kuruldan geçtikten sonra Fener Rum Patriğinin bölgeye geldiğini anımsatan Şahin; “Kendisiyle de kiliseyle ilgili konuları değerlendirdik. Burası kesinlikle tekrar ibadete açılmayacak. Burası hem müze olarak, hem de kültürel anlamda kullanılacak. Gerekli izinleri aldık, Osmaneli çevresinde bulunan taşınabilir kültür varlıklarını buraya getiriyoruz. Onları burada muhafaza ediyoruz. Dolayısıyla, müze olarak kullanımına fiilen başlamış olduk” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su