Kadir Toprakkaya

Olympos Regatta yelken yarışı tamamlandı

Olympos Regatta yelken yarışı tamamlandı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

İstanbul yelkencileri ile Bursa yelkencilerini buluşturmak, Bursa’da yelkenciliği tanıtmak ve geliştirmek için hayata geçirilen, bu sene TAYK Trofesi’ne de dahil olan üç günlük Olympos Regatta yelken yarışı, 30 Eylül tarihinde dördüncü kez start aldı.

Moda Deniz Kulübü önünden başlayan ve Moda-Tirilye, Tirilye Koy İçi, Tirilye-Moda olmak üzere üç etaptan oluşan Olympos Regatta’ya, 18 tekne ve 180 yelkenci katıldı. Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü (TAYK) ile Bursa Yelken Kulübü (BYK) işbirliğinde düzenlenen Olympos Regatta’da, IRC 1-2-3 gruplarındaki overall değerlendirmede birinciliği Ahmet Eker kazandı.

olympos-regattanin-kazanani-ahmet-eker-oldu-2

BURSA’NIN SİMGESİ “OLYMPOS”…

Olympos Regatta’nın kazananı Kaptan Ahmet Eker; “Antik çağda 19 dağdan birinin ismi olan Mysia Olympos, yani Uludağ’ın antik çağdaki ismiyle başlatılan bu yarış ile Bursa’nın yelkende bir destinasyon merkezi olması ve ulusal yat yarışlarına ev sahipliği yapması açısından çok önemli bir yarış. 3 gün boyunca ekip olarak yüksek konsantrasyon ve en az hatayla yarışarak, önemli bir başarıya imza attık” dedi.

olympos-regattanin-kazanani-ahmet-eker-oldu-4

ŞAMANDIRA DÖNÜŞLERİ HEYECANI ARTIRDI…

1 Ekim günü Tirilye açıklarına kurulan yarış parkurunda Yarış Komitesi, rüzgarın gelmesini bekleyerek şamandıra yarışlarının ilk startını saat 14.15’te verdi. Rüzgara karşı start alan yelkenlilerin görüntüsü, Tirilyeliler tarafından ilgiyle izlendi. Koy içinde iki yarışın yapıldığı Olympos Regatta’nın ikinci gününde şamandıra dönüşleri, yarışın sonucunun belirlemesinde önemli rol oynadı. Şamandırayı bir an önce dönüp finish hattına gelmek için ekiplerin birbirlerine yakın mesafede dönmeleri, yarışın heyecanını hayli artırdı. Yarış süresince rüzgarın gücünü koruması nedeniyle iyi bir yarış çıkartan ekipler, yarış sonrası köfte sucuk partisinde bir araya geldi.

olympos-regattanin-kazanani-ahmet-eker-oldu-3

MODA DENİZ KULÜBÜ’NDE ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLENDİ…

Yarışın son etabı, 2 Ekim’de Tirilye-Moda arasında yapıldı. Sabah 10.00’da 5 knot esen havada 18 tekne, balon seyriyle İstanbul’a doğru yola çıktı. Yelkenciler zorlu ve keyifli yarışın yorgunluğunu, 3 Ekim Pazartesi akşamı Moda Deniz Kulübü’nde gerçekleşen ödül töreni ve kokteyl ile çıkardı.

Olympos Regatta

MEHMET ERDOĞDU İMZALI KUPA, HER YIL BİRİNCİNİN MÜZESİNE GİDECEK…

Olympos Regatta için özel olarak tasarlanan kupa, siyah venge ağacından hazırlanan kaidesinin üzerindeki 3 bronz çubuk ile denizi simgeleyen lapis taşından bir başka kaideyi taşıyor. Ödülün üst kısmında ise, Olympos Regatta logosunda da bulunan ve deniz üzerindeki rekabeti simgeleyen bronz döküm yelken figürleri bulunuyor. Her sene kupa birincisinin müzesine götüreceği kupa, yelkenlerin kalıpları tamamen el yontusu olarak emekli öğretim görevlisi ve heykel sanatçısı Mehmet Erdoğdu tarafından tasarlanıp üretildi.

olympos-regattanin-kazanani-ahmet-eker-oldu-6

Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü (TAYK) ile Bursa Yelken Kulübü (BYK) işbirliğinde düzenlenen Olympos Regatta’da, IRC 1-2-3 gruplarındaki overall değerlendirmede birinciliği Ahmet Eker kazandı…

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su