Haber Merkezi

Nasrettin Hoca, Belçika yolcusu

Nasrettin Hoca, Belçika yolcusu
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Heykeltıraş Metin Yurdanur, Belçika’nın Schaerbeek bölgesine Nasrettin Hoca heykeli yapacak. Türklerin çoğunlukta olduğu bölgeye kurulacak heykele ilişkin açıklamada bulunan Yurdanur; “Heykelin koyulacağı yer büyük bir yer olmadığı için birebir ölçüde bir çalışma olacak ve tunç, yani bronz dökümden yapılacak. Nasrettin Hocamız iki-üç ay içerisinde tamamlanıp, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Sivrihisar Belediyesi’nin armağanı olarak Belçika’da yerini alacak” dedi.

Metin Yurdanur, espiri yaparken düşündüren Nasrettin Hoca’nın evrensel bir değer olduğunu vurgulayarak; “Nasrettin Hoca hepimizin bildiği gibi dün yaşamış, bugün yaşayan ve gelecekte de yaşayacak olan, Türklerin o derin espri ve mizah duygusunu çok güzel bir şekilde yansıtan, yansıtırken de kimseyi incitmeden, kırmadan ders veren bir halk filozofudur. Benim de hemşehrimdir. Bu, Nasrettin Hoca’ya ilişkin yaptığım üçüncü heykel olacak. Bunlardan ilki 1979’da yaptığım heykeldir, Ankara Garı’nda yer alıyor. İkincisi, Sivrihisar’ın girişinde yer alıyor. Onu da 1985’te Nasrettin Hoca’nın ölümünün 700. yılı nedeniyle yapmıştım ve ‘Dünyanın merkezi burasıdır’ espirisine sahiptir. Belçika’da yer alacak bu heykel de üçüncü heykelim olacak” şeklinde konuştu.

AVRUPA’DA HEYKEL YAPMAK HAYLİ ZOR

Nasrettin Hoca heykeli yapmanın kolay olmadığını ifade eden heykeltıraş Yurdanur; “Nasrettin Hoca’nın pek çok yorumu ortaya koyulabilir ama önemli olan onun sevimliliğini, tontonluğunu, halk filozofu yanını, sevimli karakaçanıyla birlikte bütün dünyaya tanıtmaktır” açıklamasında bulundu. Yurdanur, söz konusu heykeli Türkiye’de yapmanın kolay olduğunu dile getirerek; “Ama yüzlerce yıldır heykel yapan ve heykel konusunda bizden biraz daha önde olan Avrupa ülkelerine yapmak biraz daha zor oluyor. O sorumluluk, sanatçı olarak bir annenin çocuğunu doğum sancılarıyla dünyaya getirmesi gibi beni de etkiliyor. Bu zorluğun altından kalkacağıma inanıyorum” ifadelerini kullandı.

İNSANLAR GÜZEL ŞEYLERE LAYIK

Türk milletinin heykel sanatını sevdiğine inandığını sözlerine ekleyen Metin Yurdanur, Türk milletine güzel çalışmalar sunulması gerektiğini aktararak; “İnsanlar güzel şeylere layıktır. İyi ve güzel çalışmalar sunulduğu zaman hemen kabul eder ve benimserler. Türkiyemizde de pek çok çalışmalarım var. Onları izledikçe bu düşünceye daha çok inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su