Haber Merkezi

Bakan Nabi Avcı’dan erken rezervasyon vurgusu

Bakan Nabi Avcı’dan erken rezervasyon vurgusu
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda turizm sektörü temsilcileriyle bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada sektör paydaşlarıyla bir araya gelip, hem aktüel hem de yapısal sorunlar üzerinde görüş alışverişi yaptıklarını anlattı. Avcı; “Vatandaşlarımızın tatil planlamalarını bir an önce yapıp, erken rezervasyon ile olabildiğince ucuza getirmelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

Türk turizmi açısından 2016’nın daralma yılı olduğunu dile getiren Bakan Nabi Avcı; “Bir darboğazdan geçtik ama tüm bu güçlüklere rağmen sektörümüzün paydaşları, büyük bir direnç ve kararlılıkla bu yılı yeni ümitlere açılacak şekilde tamamladılar” dedi. Bu yıl için daha fazla neler yapılabileceğini sektör paydaşlarıyla enine boyuna tekrar gözden geçirdiklerini ifade eden Avcı, bakanlık olarak sektör temsilcilerinden değerli ve verimli görüşler aldıklarını belirterek, şunları ifade etti:

erken rezervasyon

VERİMLİ BİR TOPLANTI OLDU

“Onların birtakım bürokratik taleplerini ve sıkıntılarını dinledik. Turizm, 50’ye yakın alt sektörü ilgilendiren geniş bir alanı kapsıyor. Dolayısıyla sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı değil, aynı zamanda farklı bakanlıklarımızın da bu sektörle ilgili yapabilecekleri ve yaptıkları var. Tüm bunlara aracılık etmek üzere bu toplantıları fırsat olarak değerlendiriyoruz. Sektör temsilcileri, önerilerini ayrıca dosya halinde bizlere sundular. Verimli bir toplantı oldu.”

ERKEN REZERVASYON, İÇ TURİZM AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ

Erken rezervasyonun özellikle iç turizm açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Nabi Avcı, yerli yabancı ayrımı konularındaki spekülasyonların arkasında yatan nedenlerden birinin de vatandaşların erken rezervasyon konusuna yabancılar kadar ilgi göstermemeleri olduğunu söyledi. Bu yıl erken rezervasyon tarihini çok erken açıkladıklarına dikkati çeken Avcı; “Bütün vatandaşlarımızın tatil planlamalarını bir an önce yapıp, erken rezervasyonlarla olabildiğince ucuza getirmelerini şimdiden hep birlikte tavsiye ediyoruz. Bir de sektörde çalışanlar için yapılacaklar var. Arkadaşlarımızın önerileri doğrultusunda bu konuyu da hükümet gündemine taşıyacağız. Mevcut istihdam yapısının bu darboğazdan olumsuz etkilenmemesi için daha fazla ne yapabiliriz, bunları da toplantılarımızda ele alıyoruz” şeklinde konuştu.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ BİR ARAYA GELDİ

Toplantıya; Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı (TTYD) Murat Ersoy, Turist Rehberleri Birliği (TÜREB) Başkanı Zeki Apalı, Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Ramazan Bingöl, Deniz Turizmi Birliği Derneği Başkanı Erkan Özatağ ve Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Başkanı Barış Mater katıldı.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su