Haber Merkezi

Muradiye Şelalesi ziyaretçilerini ağırlıyor

Muradiye Şelalesi ziyaretçilerini ağırlıyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Van’ın en önemli turistik değerlerinden olan ve sonbahar aylarında su seviyesi iyice yükselen Muradiye Şelalesi, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. Bendimahi Çayı üzerinde bulunan şelale, yılın her döneminde büründüğü farklı güzelliklerle kendisine adeta hayran bırakıyor.

Hava sıcaklığının arttığı yaz aylarında su seviyesi azalan ve sonbaharda yağmurlarla debisi tekrar yükselen şelale, 20 metre yükseklikten akan coşkulu suyu ile seyrine doyumsuz bir görüntü oluşturuyor. Yüksek kesimlere yağan karla bütünleşen şelale, güneş almayan kısımlarında oluşan buz sarkıtlarıyla yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Muradiye Şelalesi

SU VE YEŞİL ALAN ÇOK FAZLA

Türkiye’nin birçok yerinden ve yurt dışından bu eşsiz güzelliği görmek üzere kente gelen insanlar, çay üzerine kurulu yaklaşık 50 metre uzunluktaki asma köprüden geçerek ulaştığı şelalede hem fotoğraf çekiyor, hem de doğal güzelliklerin tadını çıkarıyor. Ziyaretçilerden Cengiz Yaşar, Muradiye Şelalesi’nin her mevsim ziyaretçi akınına uğradığını söyledi. Her sene birkaç kez ailesiyle şelaleye geldiğini ve doğal güzelliklerin fotoğrafını çektiğini anlatan Yaşar, şelalenin Van’ın en önemli doğal turizm yerlerinden biri olduğunu belirtti. Cengiz Yaşar, kente gelen yerli ve yabancıların uğrak mekanlarından biri haline gelen şelalenin ilkbahar ve sonbahar aylarında debisinin iyice yükselmesi nedeniyle daha da güzelleştiğini anlatarak; “Şelale yeteri kadar tanıtılmıyor. Burada hem su bol, hem de yeşil alanı çok fazla. Avrupa’nın çeşitli ülkeleri ve yurt içinden insanlar, her mevsim burayı ziyaret ediyor. Şelale, kentin turizmine ve ekonomisine önemli katkı sağlıyor” dedi.

İNSAN STRESİNDEN KURTULUYOR

Şelaleyi görmek için Sivas’tan geldiğini belirten Bahtiyar Keven ise, gördüğü manzara karşısında şaşırdığını ve çok beğendiğini dile getirdi. Fırsat buldukça Van’a gelmeye çalışacağını anlatan Keven; “Şelaleyi görünce insan bütün stresinden kurtuluyor. Gerçekten buranın doğal güzellikleri çok fazla. Kent ekonomisi için çok iyi katkısı olabilir. İnsanların misafirperverliği de takdire şayan. Buraların biraz daha iyileştirilmesiyle turizm cenneti haline gelebilir” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su