Haber Merkezi

Mısır’da II. Ramses’e güneş vurdu

Mısır’da II. Ramses’e güneş vurdu
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Mısır’ın güneyindeki Asvan kentinde bulunan Ebu Simbel Tapınağı’ndaki Firavun II. Ramses heykeline güneş vurdu. Yılda sadece iki defa gerçekleşen bu astronomi olayını Kültür Bakanı Hilmi en-Nemnem, Turizm Bakanı Yahya Raşid ve Tarihi Eserler Bakanı Halid Ahmed el-Anani gibi üstdüzey yetkililerin yanı sıra çok sayıda yerli ve yabancı turist izledi.

Ebu Simbel Tarihi Eserler Genel Müdürü Husam Abbud, devlet televizyonunda yaptığı açıklamada II. Ramses’in heykeline güneş ışınlarının saat 05.52’de vurmaya başladığını ve bu eşsiz doğa olayının 22 dakika sürdüğünü söyledi. Abbud, güneş ışınlarının tapınağın içindeki sütunlar arasında 60 metre ilerleyerek II. Ramses heykelinin yüzüne vurduğunu ifade etti.

misirda-ikinci-ramsese-gunes-vurdu-2

YILDA SADECE İKİ KEZ GERÇEKLEŞİYOR

Geçen Şubat ayında sis nedeniyle söz konusu astronomi olayının tam olarak izlenememesi ziyaretçilerde büyük hayal kırıklığı yaşatmıştı. Asvan kentinde dağın içi oyularak 20 yılda yapılan Ebu Simbel Tapınağı’nın kapısında 4 dev Ramses heykeli bulunuyor. Astronomi harikası olarak kabul edilen söz konusu olay sadece, II. Ramses’in “doğum günü” kabul edilen 22 Ekim ile “taç giyme günü” olduğu belirtilen 22 Şubat’ta gerçekleşiyor ve yaklaşık 20 dakika sürüyor.

misirda-ikinci-ramsese-gunes-vurdu-3

misirda-ikinci-ramsese-gunes-vurdu-4

Yılda sadece iki defa gerçekleşen bu astronomi olayını Kültür Bakanı Hilmi en-Nemnem, Turizm Bakanı Yahya Raşid ve Tarihi Eserler Bakanı Halid Ahmed el-Anani gibi üstdüzey yetkililerin yanı sıra çok sayıda yerli ve yabancı turist izledi. Geçen Şubat ayında sis nedeniyle söz konusu astronomi olayının tam olarak izlenememesi ziyaretçilerde büyük hayal kırıklığı yaşatmıştı…

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su